ביקורת בקטנה: "אתר הצלילה בים האדום"

"אתר הצלילה בים האדום" 2019 – משודר בנטפליקס.
שחקנים: כריס אוואנס, בן קינגסלי, היילי בנט, מיכיל האוסמן (דריו נהאריס ממשחקי הכס), מייקל קנת' ויליאמס, גרג קיניר, אלסנדרו ניבולה, אלכס האסל, כריס צ'ולק, מארק איוויניר.
מה הדיבור?
הבמאי גידי רף (חטופים, הומלנד) מביא ייצוא נוסף להוליווד והפעם המבצע הנועז של המוסד משנות ה80 להבריח פליטים יהודים אתיופים לישראל באמצעות הקמה של מלון פיקטיבי בסודן המסוכנת.

הטוב:
קשה שלא להתרשם מצוות השחקנים המכובד (חלק מוכרים ממש וחלק מוכרים פחות) שנרתם למשימת "ההסברה" הישראלית במסווה של דרמת אקשן. במיוחד מייקל קנת' ויליאמס וכריס צ'ולק, שנכנסו לדמויות עד הסוף.
הגאווה הלאומית קיימת בסרט, במיוחד בכל הפרטים הקטנים, החל מהמגן דוד על צווארו של קפטן יזראעל כריס אוואנס, בהמשך למדי צה"ל ואמבולנסים של מד"א ועד לכל השלטים בעברית, ברחובות, במשרדים ואפילו בשדה התעופה. מי שעבד על הרקע עשה שיעורי בית ולא הביך עם שפה הפוכה או פרטים שגויים היסטורית (אפילו ראינו את בגין בטלוויזיה!).
הרע:
עם כל הרצון הטוב, הסרט לא סוחב המון עניין. למעט כמה דקות מותחות בסוף, הסרט זז בקצב איטי מותח סצנות לא מעניינות או רלוונטיות במקום לשים דגש על רקע עלילתי או חיבור נכון של חלקי הפאזל הלא ברורים שפוזרו לאורך 130 דקות.
הסיפור האמיתי עליו מבוסס הסרט היה מותח, מפחיד, מרגש ומלא אקשן ורגש אנושי, בזמן שהגרסא המוסרטת שלו הרגישה בעיקר כמו קלישאה הוליוודית לאיך נראה להם שמבצע של המוסד אמור להיראות והמון התפספס שם בגלל כתיבה עצלה או ביצוע כושל, קשה לי לומר מי אשם בדיוק.
המכוער:
המבטא הו המבטא.
אם חשבתם שתזכו לשמוע קצת עברית או מבטא ישראלי אותנטי אז תכינו את עצמכם לאכזבה, שכן כל צוות השחקנים שמר על המבטא המקורי שלו לאורך הסרט, כי אחרי הכל, ישראלים הם שילוב של קיבוץ גלויות אז הגיוני לגמרי שראש המוסד עם מבטא בריטי, שחצי מהמתנקשים המומחים של המוסד עם מבטא אמריקאי והחצי השני של הדמויות עם שלל מבטאים מכל רחבי אירופה.
להתחשב בכך שחלקים מהסרט כללו ערבית ואמהרית לא ברור לי למה לא זכינו לשמוע אפילו קצת משפת המקור שלנו או לפחות ניסיון למבטא הגיוני.
שורה תחתונה: אין צורך למהר ולראות את הסרט, ההייפ לחלוטין לא שווה את התוצאה, אבל אם יש לכם שעתיים פנויות ושום דבר יותר טוב לעשות, נחמד לראות קצת היסטוריה ישראלית שלרגעים מסויימים היתה דיי מרגשת.
ציון: 6

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא