דוח קריאה: Slayer – המורשת של "באפי: קוטלת הערפדים"

"באפי קוטלת הערפדים" היא סדרת קאלט שיתכן מאוד, הקדימה את זמנה, אך עדיין הצליחה לכבוש לבבות של מיליוני צופים במשך 22 שנים מאז הפרק הראשון שלה.  

מדובר בלא פחות מיצירת מופת שסיפקה השראה לאינספור סדרות טלוויזיה, סרטים, ספרים, קומיקס ומשחקי מחשב והכל סביב הרעיון החתרני (דאז) של נערה מתבגרת בעלת כוחות-על וגורל כבד של להשמיד את כל ייצורי האופל, למעט כמה ערפדים עם נשמה שחלקו את המיטה שלה (אווו סקסי).

לא אשעמם אתכם בחזרה על מורשת של באפי אבל אם אתם ממש מתעקשים אז אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה שלי המוקדשת ל"20 שנה לבאפי".

אני מודה ומתוודה שמאז שבאפי הסתיימה איי שם בעונה 7 נשאר חור גדול בליבי שאף פרנצ'ייז אחר לא הצליח למלא (כולל סדרת הבת "אנג'ל" שהיתה חביבה ולא יותר מזה) ולמרות שאני קוראת קומיקס נאמנה, לא הצלחתי להתחבר לסדרה הקנונית של ג'וס ווידון שהמשיכה את סיפור חייה של באפי והסקוביז עד עונה 12 (פלוס סדרות ספין-אוף של אנג'ל, ספייק ועוד).

כמובן שיש שמועות שבאפי מקבלת סדרת ספין-אוף חדשה לטלוויזיה שנמצאת בפיתוח מ2018 ותגולל סיפור של "באפי 20 שנה אחרי", עם קוטלת אחרת וללא ריבוט שעלול להרגיז במיוחד את המעריצים, אך גם זה לא ממש מספק את הצורך הנוכחי שלנו.

מה שמביא אותי לספר הראשון בטרילוגיה חדשה – "Slayer" שנכתב על ידי סופרת הפנטזיה קירסטן ווייט.

קירסטן בעצמה מעריצה ענקית של הסדרה וזכתה במכרז להמשיך בכתב את הסיפור של הייקום בו באפי קיימת (באפיוורס) אך לקחת את זה לכיוון שונה.

מבחינה כרונולוגית הספר מתרחש במקביל לסיפור של עונה 9 מהקומיקס, אך למקרה שאתם דואגים, אין באמת צורך להשלים קריאה לפני כן, כיוון שהספר מתמקד בדמויות אחרות לגמרי.

סקירה בקטנה (ובלי ספויילרים):

עלילת הספר עוקבת אחרי חייהן של את'ינה "נינה" ג'יימסון-סמיית' ואחותה התאומה ארת'מיס, הבנות של הצופה הראשון של באפי – מריק ג'יימסון-סמיית',  המתגוררות בטירה סודית באירלנד יחד עם אחרוני הצופים ששרדו את המתקפה של הרוע הראשון.

הטירה שתפקדה בעבר כ"אקדמיה לצופים" מתנהלת בצורה שונה מפנימיה רגילה, שם בני הנוער לומדים ומתאמנים להפוך לצופים שיום אחד ידריכו את הקוטלות במלחמה שלהן כנגד כוחות האופל, אך לא כל אחד יכול להפוך לצופה או להצטרף למועצת הצופים, ונינה, שמעולם לא התחברה לסגנון החיים האלים של הקוטלות והצופים שלהם, הופכת למרפאת, ומוצאת לעצמה מקום בתור החובשת של בית הספר.

הכל משתנה יום אחד כשבאפי, הקוטלת הידועה (לשמצה בקרב הצופים) משמידה את קיום כל הקסם בעולם ובכך בין השאר הופכת בעקיפין את נינה לקוטלת, ולא סתם קוטלת, אלא הקוטלת האחרונה בעולם.

נינה צריכה ללמוד להשתלט ולהשתמש בכוחות החדשים שלה, אלה שהיא מעולם לא רצתה ומייצגים כל דבר שהיא איי פעם התנגדה לו, תוך כדי התמודדות עם אמא מנוכרת, צופה חדש (שהוא גם קראש לשעבר) ודמויות מורכבות מהעבר שלה. ואם כל זה לא מספיק אז יש גם תעלומה לפתור בצורה של דמות מיסתורית שמופיעה בחלומות ומאיימת על כל האנשים שהיא אוהבת.

עבורי הספר היה כמו משב רוח רעננה שהחזיר אותי לתקופה הנפלאה בה באפי היתה חלק קבוע מחיי ודווקא הבחירה לגשת לסיפור של קוטלת חדשה דרך נקודת מבט של הצופים היא מה שהופכת את הספר הזה לכל כך מיוחד ומעניין.

כמו כן, למרות שהספר לא מתעסק ספציפית בבאפי או הסקוביז, הוא מלא בEaster Eggs ורפרנסים שיגרמו לכל מעריץ לחייך לעצמו תוך כדי קריאה.

העברת הלפיד לנינה מאפשרת לדור חדש של ילדות ונערות למצוא מודל לחיקוי ראוי להערצה. היא כל כך אנושית וכל כך מורכבת שכל אחד יוכל להזדהות איתה.

מה שבטוח, אני מחכה בקוצר רוח לספר הבא בסדרה.

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא