פצצה – כל הסודות נחשפים

לא כל יום נתקלים בסרט המספק הצצה חושפנית ומעמיקה להתרחשויות מאחורי דלתיים סגורות של השערורייה המטלטלת שהביאה למפלתו של טייקון המדיה רוג'רס איילס, שנחשב ל"בלתי נגיע" למשך רוב חייו בגלל הקשרים העמוקים שהוא רקם עם דורות של נשיאים, מנכ"לים ושאר האישים החשובים שמכתיבים את סדר היום לאזרח הפשוט. 

יתכן והשם רוג'ר איילס לא אומר לכם הרבה, אחרי הכל אין סיבה ממשית שהקהל הישראלי יהיה בהכרות שם מלא עם פרסונה פוליטית מהקצה השני של העולם, ושלא כמו הארווי וויינשטיין המפיק ההוליוודי הענקי, הוא לא הופיע על שטיחים אדומים או ביקר באירועי פרסים יוקרתיים, אך האימפקט של התפוצצות הפרשה והפשע עצמו יוצרים סיפור דיי דומה, כזה שירתיח לכם את הדם ויחשוף עשורים של שחיתות בתוך אמפריית המדיה הפופולרית והשנויה ביותר במחלוקת בהיסטוריה האמריקאית – חדשות פוקס.


הסרט מספר בעיקרו את סיפורן של גרטצ'ן קרלסון (ניקול קידמן), מייגן קלי (שרליז ת'ירון) וקיילה פוספיסיל (מרגו רובי) – מגישות חדשות בפוקס שעברו, כל אחת בצורה שונה, הטרדה מינית אגרסיבית על ידי מנכ"ל הרשת – רוג'ר איילס (ג'ון לית'גו).

גרטצ'ן קרלסון היתה זאת שהתחילה לגלגל את כדור השלג והראשונה שבחרה לשבור את קשר השתיקה לגבי ההתנהגות האובססיבית של איילס ותבעה אותו באופן פומבי על הטרדה והקבירה ההדרגתית של הקריירה שלה לאחר שהיא סירבה לשתף פעולה עימו.

מייגן קלי לעומת זאת חוותה קריירה מאוד משגשגת למרות הסירוב שלה להטרדות של איילס ואפילו ניהלה איתו קשר קרוב של מנטוריות, אך העניינים החלו להתפורר כשקלי הפכה למטרה עבור דונלד טראמפ (אז רק מועמד לנשיאות) כשהיא התעמתה איתו לגבי היחס המשפיל שלו כלפי נשים ופקפקה ביכולת שלו להיות מנהיג ראוי. העימות בניהם הפך לויראלי ותומכי טראמפ החלו לאיים על חייה של קלי ושלום בני משפחתה. כשהרשת ואיילס בפרט בחרו לא להגן עליה, היא החלה לשקול מחדש את הנאמנות שלה לבוס המטריד.

קיילה פוספיסיל (הדמות הבדיונית היחידה בסרט) צעירה שאפתנית שגדלה וחונכה על הערכים של פוקס היתה מוכנה לעשות הכל כדי להגיע לשידור, אך היא מעולם לא חשבה שהיא תאלץ להתמודד עם הטרדה מינית בצורה כה בוטה ומאיימת, והיא נשברה תחת הלחץ סביבה.

למרות שהסרט מתמקד בעיקר בסיפורן של שלושת הנשים הנ"ל, נבנה לאורך העלילה קייס שלם כנגד איילס, המציג בצורה מרתקת את ההיסטוריה הפוליטית שלו כיועץ לנשיאים לשעבר, העלייה בדרגות בפוקס, האסטרטגיה השיווקית שלו שאפשרה לאינספור נשים לקבל קול מול המצלמה (אבל רק אם הן צעירות, יפות, וחמושות בשמלות מיני המציגות רגליים חטובות בנעלי עקב) ובדרך להקפיץ את הרייטינג, השליטה המוחלטת בתכנים שמשודרים, והנאמנות המזוייפת לבני משפחת מורדוק – הבעלים של החברה.

כיאה לכל מטרידן סדרתי במעמדו גם איילס שמר לאורך כל הסרט על עמדתו כחף מפשע שאינו מבין מדוע מעלילים עליו עלילות ושקרים, כשאישתו האוהבת עומדת לצידו הוא הכחיש בצורה דתית כל האשמה שנזרקה לכיוונו, וגייס כל אישה שאיי פעם היתה חייבת לו טובה לבוא ולהעיד לטובתו.

מעבר לסיפור של איילס והמוטרדות שלו, הוצג סיפור-משנה מעניין של ג'ס קארר, עובדת לסבית בפוקס שנמצאת עמוק בתוך הארון כדי שלא יפטרו אותה (קייט מקינון הנהדרת) אך לא מסוגלת למצוא עבודה בשום מקום אחר כי היא עובדת בפוקס. #מלכוד22

אין ספק שזהו סרט מאוד פוליטי. "חדשות פוקס" הוא ארגון המדיה השנוי ביותר במחלוקת בארצות הברית. מעבר לתכנים שמרניים הם מואשמים באופן קבוע בשידור חדשות לא אובייקטיביות ומוטות לטובת המפלגה הרפובליקנית והרבה מתוכניות הדיעה שלהם יוצרות ויכוחים קבועים ברשתות המדיה החברתית.

בנוסף הסרט מציג בצורה לא מחמיאה (בלשון המעטה) את טראמפ, את כמה מהמנחים המפורסמים ביותר בהיסטוריה של פוקס ורומז בצורה לא עדינה שישנו קשר ישיר בין גברים עשירים רפובליקנים לבין הטרדות מיניות וניצול כוח, לכן זה לא באמת מפתיע שגם הביקורות על הסרט מעורבות בפוליטיקה.

בIMDB הסרט עומד על ציון של 5.6 עם עשרות ביקורות של צופים שקוראים לסרט "תעמולה שמאלנית חד צדדית" ו"ציד מכשפות כנגד הקול האמיתי היחידי באמריקה", בRotten Tomatos הקהל היה יותר סלחני עם ציון של 93% אך המבקרים הורידו את הממוצע עם ציון של 62%.

לסיכום:

לו ציפיתם לדרמה משעממת ומטיפה על הבוס הגדול ששולח ידיים לכמה עובדות רק כדי לקדם את אג'נדת ה Me Too אז טעיתם, כיוון ש"פצצה" הוא כל כך הרבה יותר מזה. מדובר בסרט מרתק, מותח, מטלטל, עוצמתי, מרגש, מכעיס, מעציב, מסקרן, מעצים, ואמיתי שהשאיר אותי דבוקה למושב ומלאת מחשבות הרבה אחרי שהוא נגמר.

הייתי רוצה לחלק אוסקרים לג'ון לית'גו ושרליז ת'ירון שהפציצו בכישורי משחק לא מהעולם הזה ועוד פסלון לצוות האיפור שלהם שהצליח להפוך את ג'ון ושרליז לכמעט בלתי מזוהים ועזר להם להיעלם בתוך התפקיד שלהם.

ציון: 10

שחקנים נוספים: אליסון ג'אני, מאלקולם מקדוואל, קוני בריטון, ג'ניפר מוריסון, אשלי גרין, ברידג'יט לונדי-פיין, דארסי קארדן ומארק אוואן ג'קסון (מ The Good Place)

*במידה ואתם רוצים ללמוד עוד על הפרשה יצאה השנה מיני סדרה שגם מספרת את הסיפור שנקראת "The Loudest Voice" (ששודרה ברשת Showtime) בכיכובם של ראסל קרואו, סת' מקרפלן, סיאנה מילר, ונעמי וואטס

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא