"קול קדומים" (The Call of the Wild) – ביקורת סרט

הגרסא הנוכחית של "קול קדומים" בכיכובו של האריסון פורד היא למעשה העיבוד החמישי לספר באותו השם של הסופר ג'ק לונדון. הסרט הראשון יצא ב1935 בכיכובו של קלארק גייבל, עובד שוב לקולנוע ב1972 עם צ'ארלטון הסטון, קיבל סרט טלוויזיה ב1997 עם ריצ'ארד דרייפוס וסדרת טלוויזיה בשנת 2000 עם ניק מאנסוסו.

הסיבה שבגללה הקלאסיקה הספרותית ממשיכה למשוך עניין כבר למעלה מ117 שנים היא החיבור הבלתי שביר בין האדם לחברו הטוב ביותר, הכלב.  למרות שכל עיבוד מראה לנו גם את הצדדים הפחות מוצלחים של המין האנושי (בלשון המעטה) חובבי בעלי חיים וטבע, הם הכוח שמניע את הסיפור המרגש של האנשים שפתחו את ליבם אל הגיבור על ארבע – באק.

במקרה ולא נתקלתם בגרסאות הקודמות, "קול קדומים" (The Call of the Wild) מתרחש בתקופת "הבהלה לזהב" של 1890 בה אינספור אנשים, עניים ועשירים כאחד, עלו לרגל לאזורים המושלגים של אמריקה הצפונית לחפש זהב וכלבי מזחלת היו בדרישה גבוהה.

באק הכלב, גיבור הסיפור, מתחיל את חייו בקליפורניה ככלב משפחתי מפונק עד שהוא נגנב ונשלח לאלסקה להצטרף למזחלות. הוא נאלץ ללמוד להסתגל לתנאי השטח הקשים, להיות חלק מלהקת כלבים, להתמודד עם הכלבים המובילים והקפריזות של הטיפוסים השונים שקונים את המזחלות. ככל שהזמן עובר באק מתחבר יותר ויותר לטבע הקדום שלו ומוצא את עצמו קרוע בין הנאמנות שלו לבני האדם לבין הזאבים שביערות.

סביר להניח שמי שלא חובב כלבים או בעלי חיים בכללי פחות יתחבר לסרט שכל הקסם שלו טמון במעלליו המצחיקים, המרגשים, המפחידים, והמעציבים של באק הכלב וחבריו ללהקה. הדמויות האנושיות מוצגות בצורה מאוד קיצונית על הסקאלה: או שהם חובבי כלבים מושבעים או שהם חלאות אדם בלי טיפת חמלה או אכפתיות לבעלי חיים.

כל השחקנים בסרט, לא משנה כמה מוכרים הם, מהווים כוכבי משנה לכלב העצום שכבש את ליבי עוד מהסצנה הראשונה אך עם זאת, אציין לחיוב את עומר סיי ("מחוברים לחיים") שהיה משב רוח רעננה ומלאת אנרגיה בסרט והחיבור של הדמות שלו עם באק ריגש אותי קצת יותר מהחיבור המבוקש עם כוכב הסרט האריסון פורד.

כיוון שהזמנים השתנו, והארגונים למען זכויות בעלי החיים קיבלו מנדט חזק יותר בהוליווד, לראשונה הדמות של באק אינה מגולמת על ידי כלב אמיתי והוא עשוי כולו מאפקטים מיוחדים (CGI) כדי להמנע מלשים את השחקנים הכלבים בסיטואציות מסכנות חיים. אך אל דאגה, כיוון שההפקה עשתה עבודה יוצאת מן הכלל ולמעט הבעות פנים ספורות לא באמת מורגש שלא מדובר בכלב אמיתי. עם זאת חשוב לציין שהשתמשו בלא מעט כלבים על הסט כדי לצלם סצנות מסויימות של הלהקה, וביססו את כל התנועות והמראה החיצוני על כלבים אמיתיים, כך שהקהל יכל להנות מהסרט מבלי לדאוג לבטחונם של בעלי החיים על המסך.

Fun Fact: הדמות הממוחשבת של באק מבוססת במראה על באקלי – הכלב המאומץ של הבמאי כריס סנדרס. עוד בשלב הראשוני של ההפקה סנדרס סרק אינספור כלבים בתקווה שימצא התאמה במראה לשילוב המיוחד של באק המתואר בסיפור של ג'ק לונדון ללא הצלחה, עד שיום אחד אישתו מצאה את אותו שילוב קסום במקלט לכלבים בקנזאס. היא נסעה לשם במיוחד להביא את הכלב וכמה ימים אחרי הוא אומץ והצטרף למשפחה עם השם החדש באק(לי)!

במידה ואתם חובבי בעלי חיים ודואגים מסצנות קשות לצפייה (מה שקורה לעיתים קרובות בסרטים הכוללים בעלי חיים לצערי) ארגיע אתכם ואומר שלמרות שישנם חלקים לא פשוטים לצפייה אין משהו שעלול לזעזע אתכם ולכן הסרט יכול להתאים לכל המשפחה (למרות שישנם אלמנטים שעלולים לעבור מעל הראש אם מדובר בילדים צעירים מאוד).

בשורה התחתונה: אני ממליצה בחום לחובבי בעלי חיים וכלבים בפרט ללכת לצפות בסרט. הוא מצחיק, מרגש, מקסים, ומתאים להעביר שעה וחצי בכייף.

ציון: 9

שחקנים: האריסון פורד, דן סטיבנס, עומאר סיי, קרן ג'יליאן, בראדלי וייטפורד, קולין וודל, קארה ג'י, סקוט מקדונלד וטרי נוטריי הפעלולן שעמד בתפקיד באק

אם הזאבים בסרט כבשו את ליבכם, ניתן "לאמץ" זאב במרכז לשימור זאבים: https://nywolf.org/adopt-a-wolf/

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא