קווין הארט Don't F**k This Up – ביקורת

בהפקה עצמית ובגיבוי של נטפליקס, קווין הארט שיחרר לעולם מיני סדרת דוקו-ריאלטי בת 6 פרקים על כל השערוריות של השנים האחרונות.

הסדרה נועדה סביר להניח להוות סוג של בקרת נזקים על כל ההחלטות השגויות שהארט עשה וכל זאת בדיוק בזמן המתאים להמשיך לקדם את המותג שלו כשחקן, קומיקאי, מפיק ואיש עסקים.

כבדרן, קווין הארט הוא אחד האהובים עלי, הוא מצחיק בטירוף ויש לו את היכולת להראות יכולות דרמטיות כשהתפקיד דורש זאת (ע"ע אפסייד)

כאדם, השנים האחרונות היו קשות עבורי. אני לא מאמינה בלהפריד את האמן מהאומנות, במיוחד כשיש כל כך הרבה עדויות פומביות להתנהגות שנוגדת את הערכים שלי, והתקשתי לעמוד מאחוריו כמעריצה.

במידה ואתם לא מעודכנים בכל מעלליו בשנים האחרונות: הוא בגד באישתו השניה כשהיא היתה בהריון ונתפס כשסרטון מפליל "הודלף" לרשת, הוא רב עם החברים הכי טובים שלו בגלל כסף, והוא איבד את הנחיית טקס האוסקר כי הוא בחר שלא להתנצל על אמרות הומופוביות מעברו.

עם זאת, אני מאמינה שאנשים יכולים להשתנות במידה והם בוחרים בכך ואם הם לוקחים אחריות על המעשים השגויים שלהם ומפגינים חרטה אמיתית ולשם כך, אני מאמינה נוצרה הסדרה הזאת. להראות את כל הטעויות שנעשו, ולנסות לכפר עליהן.

במשך שישה פרקים (באורך של 20-30 דקות) קווין הארט מספק לצופים הצצה מעמיקה לחייו האישיים והמקצועיים באמצעות ליווי מצלמות לאורך הימים הארוכים שלו בבית, במשרד ובמקומות בהם הוא מופיע, כולל הופעות אורח של כמה מחבריו המפורסמים (סמואל ל ג'קסון, טיפני האדיש, כריס רוק, צ'אדוויק בוזמן, אידריס אלבה ועוד) בנוסף לקטעי ראיונות מזמנים שונים איתו, עם בני משפחתו ועם מעגל החברים הקרובים שלו שגם עובדים לצידו מתחילת דרכו. כדי להוסיף נופח דוקומנטרי לסדרה, משולבים גם קטעי ארכיון מצילומים ביתיים.

סביר להניח שבמידה והצופים אינם מתעניינים בחייו של הארט מלכתחילה הסדרה הזאת תהיה פחות רלוונטית עבורם, שכן חלקים מסוימים ממנה מרגישים כמו שיר הילל לבדרן המפורסם.

קווין הארט חי את החיים 25/8. הוא לא עוצר לרגע. הוא עובד מסביב לשעון, מנהל חיי משפחה, מתחזק קבוצה גדולה של חברים וכל הזמן חושב על הדבר הגדול הבא.

זה כמו לראות תאונת דרכים שעומדת לקרות מול עיניך.

כמו אינספור אנשי בידור אחרים, גם הארט הוא תוצר של סביבה רעילה. אימו נפטרה לפני שזכתה לראות אותו מופיע, ואביו היה מכור לסמים שעשה כל טעות אפשרית בספר כשהוא "גידל" את קווין ואחיו. כל אדם עם הבנה בסיסית בפסיכולוגיה יוכל להצביע באופן ישיר איך החינוך הכושל של אביו והסביבה בה הוא גדל השפיעה על מי שהוא היה כמבוגר צעיר, אבל קווין מצהיר לאורך כל הדרך שהוא לא נתן לעבר שלו להגדיר אותו ובעקשנות רבה מסרב להתמודד עם הבעיות המאוד ברורות שלו.

הוא לא אדם רע. הטעויות שלו הן אנושיות, והן מוסברות באופן מאוד ברור לאורך הפרקים, גם כשהוא מנסה להצטייר כקורבן.

הגישה ההומופובית אותה הוא הציג בתחילת הקריירה שלו (הן במופעים והן באותם ציוצים ישנים שצפו) נבעה בעיקרה מהצורה בה אביו חינך אותו וניתן בבירור לראות שהאדם שהוא היום הוא לא אותו אדם שהוא היה פעם. המעגל החברתי והעסקי שלו כוללים "ייצוג" אותנטי של הקהילה הגאה ורואים בצורה שלא משתמעת לשני כיוונים שהוא באמת אוהב ומעריך אותם ומצטער על הדברים שהוא אמר ועשה. עם זאת, הבחירה שלו להגיב בצורה אימפולסיבית, ולא להקשיב לחברים והיועצים שלו על הצורה הנכונה לטפל בפרשה גרמה לכך שהוא הצטייר באופן מאוד שלילי בפני העולם ורק במבט לאחור הוא מבין כמה נזק הוא גרם לעצמו ולאחרים.

כאן למעשה נמצא המוטיב החוזר של הסדרה וסביר להניח גם של חייו האמיתיים: הוא עושה טעויות אימפולסיביות, להן הוא מגיב באימפולסיביות, תוך כדי שהוא מסרב לקבל עזרה מהאנשים סביבו אותם הוא שכר כדי להתמודד עם המצבים האלו, ואז הוא מחמיר את המצב בכך שהוא לא מתבטא כראוי, ומבין מאוחר מדי שעקשנות והאימפולסיביות שלו הרסה את הכל ואז הוא מצטער.

קשה שלא לרחם עליו, הוא הורס במו ידיו את מה שהוא עובד כל כך קשה לבנות.

כאן סביר להניח נמצא הטריק היח"צני. לצוות שלו אין דרך להציל אותו מעצמו, אז הם בוחרים להציג אותו לעולם כמו שהוא – איש משפחה, חבר טוב ונאמן, סוס עבודה, עם המון כוונות טובות ומלא בחירות רעות ולקוות שהקהל יבין אותו, ירחם עליו, ואולי יסלח לו בסופו של דבר.

אם כבר להתמודד עם משבר יח"צ – זאת הדרך הנכונה.

זמין לצפייה בנטפליקס כולל תרגום לעברית: https://www.netflix.com/il-en/title/81010817

 

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא