אספן השבוע: עידו אבלמן

פינת אספני השבוע מציגה אספנים מכל הסוגים. אם יש לכם אוסף מגניב, גיקי וגדול! ואין לכם בעיה להצטלם? מוזמנים לשלוח לי הודעה פרטית בעמוד הפייסבוק ואציג אתכם בפינה.

אספן השבוע הוא עידו אבלמן בן 23 מהוד השרון.

בוא נדבר מספרים: כמה פריטים יש לך באוסף?
149 משחקים ועוד 39 הרחבות

כמה זמן אתה אספן ומה היה הפריט הראשון?
איזור סוף החטיבה או תחילת התיכון זה מתי שנכנסתי לתחום של משחקי הלוח. עברתי לזה ממשחק קלפי האיסוף "יוגיהו" כך שאפשר להגיד שהייתי אספן עוד לפני זה. אבל מאוסף היוגיהו לא נשארו הרבה דברים משמעותיים. אני לא בטוח מה היה המשחק הראשון שקניתי, זה או המשחק Illuminati (משחק שאהבתי בהתחלה אבל בתכל'ס הוא לא כזה מוצלח והרבה מאוד זמן לא שיחקתי בו) או המשחק Cosmic Encounter (משחק שעד היום אני אוהב לשחק בו מידי פעם ויש לי מקום מיוחד אליו כאחד הדברים שהכניסו אותי לתחביב).

מה אתה אוהב לאסוף ולמה?
האוסף העיקרי שלי הוא משחקי הלוח שכמו שכתבתי יש לי מעל מאה. אני אוסף אותם בגלל שזה חלק מהתחביב שלי כחובב משחקי לוח.

יש חובבי משחקים שנוטים יותר לראות את עצמם כשחקנים ולא אספנים ולכן משחקים הרבה במשחקים של אנשים אחרים או שומרים על אוסף קטן ומוכרים משחקים שהם לא משחקים הרבה. אישית מאז שהתחלתי לאסוף עוד לא מכרתי משחק. אני אוהב את התחושה שנותנת ספריית משחקים גדולה בחדר משחקים, גם אסתטית וגם העובדה שזה נותן הרבה אופציות לבחור מהן כשבאים לשחק, סגנונות שונים וכמויות שונים של אנשים וכו'…

גם משחקים שאני לא משחק כמעט אני עשוי לשמור למקרה שפעם אני ארצה לשחק שוב או אפילו רק בשביל הזכרונות – למשל אילומינטי שכמו שכתבתי הוא מהמשחקים הראשונים שקניתי, או משחקי אסקייפ רום ולגאסי שהם בפועל חד פעמיים.

בנוסף למשחקים יש לי עוד כמה אוספים קטנים יותר כמו פופים (11), כוסות שוטים שאני נוהג לקנות בכל טיול לחו"ל החל מלפני כמה שנים (8) וסיכות שמכסות את התיק שלי (11).

איזה פריט באוסף שלך אתה הכי אוהב ולמה?
התשובה היא כנראה cosmic encounter, אחד המשחקים הראשונים שקניתי. הוא לא בהכרח האהוב עליי משחקית למרות שאני אוהב מאוד לשחק בו אבל עברתי די הרבה עם המשחק – ממשחקים עם חברים במחנה קיץ, דרך מקרה הזוי למדי שבו "רדפתי" אחרי חלקי משחק שהתפזרו ברחובות גבעתיים ועד קבוצת "שלישי קוסמי" שנוסדה על ידי שחקנים שהחליטו שלא משחקים קוסמיק מספיק והפכו לקבוצת משחק קבועה שלי לדי הרבה זמן, ועם חלקם אני עוד משחק משחקים אחרים למרות שהקוסמיק קצת דעך.

פריטים אחרים שאני אוהב הם Dominion ו-Terraforming Mars – גם משחקים שאני מאוד אוהב לשחק ויש לי את רוב (לדומיניון) או כל (לטרהפורמינג) ההרחבות, הפרומואים והתוספות שלהם. לדומיניון יש היסטוריה ארוכה יותר אבל גם טרהפורמינג מתברג כאחד המשחקים הכי משוחקים שלי.

איזה פריט היה לך הכי קשה להשיג?
לא יצא לי כל כך לצוד משחקים נדירים, יש כל כך הרבה משחקים טובים שיוצאים היום וזמינים בקלות שלמרות שאני גם אספן ולא רק שחקן, לא ראיתי הרבה סיבה לצאת מגדרי להשיג אותם.

כמה דברים ייחודיים שבכל זאת יש לי – גרסת בטא של המשחק Star Wars: Imperial Assault, שהאמת שאפילו לא התאמצתי להשיג, החברה שמייצרת את המשחק פנתה אליי (כנראה בעקבות פעילות שלי בפורומים ב-bgg) ושלחה אליי את העותק אחרי חתימה על NDA.

כמה דברים נוספים שדרשו מאמץ מסוים כדי להשיג היו דברים שקניתי בכנס אסן בגרמניה באוקטובר האחרון. זה כולל כמה הרחבות ומשחקים שעדיין לא זמינים לקהל הרחב (אבל יהיו זמינים בקרוב), אבל גם כמה פרומואים שלהבנתי לא אמורים להפוך לזמינים. השגתי גם את אחת ההרחבות של טרהפורמינג מארס עם חתימה של היוצר – בניגוד להרבה אספנים אני לא מתלהב עד כדי כך מחתימות אבל זה נחמד.

איזה פריט אתה הכי רוצה שעדיין אין לך?
מאוד הייתי רוצה את Star Wars: The Queen's Gambit – משחק נדיר בעל ערך אספני, שהוא גם משחק מוצלח למדי לפי רוב אלה ששיחקו בו וגם נראה ממש טוב על השולחן עם לוח תלת מימדי מגניב. יש לי את הגרסה המחודשת שלו שנקראת risk: star wars edition (אין באמת שום קשר לריסק), שגם היא נחמדה אבל לא אותו דבר כמו המקור.

עוד משחק שהייתי רוצה כערך אספני בעיקר ולא כמשהו שאני אשחק כנראה, זאת הגרסה המקורית של קוסמיק אנקאונטר. אם אני ממש מתפרע עם ייצר האספנות הייתי רוצה עותק ספציפי של המשחק, שניתן מהיוצרים שלו ליוצר המשחקים המפורסם סיד סקסון עם מכתב שמבקש ממנו לחוות דעה. העותק הזה הועלה למכירה פומבית לצדקה לפני כמה שנים, וזה מאוד דיגדג את ייצר האספנות שלי אבל לא היה לי את הכסף שהמכירה הגיעה אליה. לפחות יש סיפור מעניין לגבי מי שזה כן הגיע אליו.

מה מייחד את האוסף שלך על פני אחרים לדעתך?
יש סיכוי שהוא בין הגדולים בארץ, למרות שאני מכיר כמה עם אוספים גדולים יותר. העובדה שאני לא מוכר משחקים כבר כמה שנים אומרת שיש משחקים מכמה תקופות שונות וסגנונות שונים.

מחוץ לקופסא או בתוך הקופסא?
לגבי משחקים – בקופסה כמובן. טוב האמת שזה לא כזה מובן מאליו, אני מכיר כאלה שלא שומרים הרבה מהמשחקים שלהם בקופסה המקורית אלא יוצרים פתרון אחסון אחר, אולי אפילו מזוודה שמכילה חלקים מהרבה משחקים. זה יכול לחסוך הרבה מאוד מקום. אבל אני אישית אוהב שהמשחקים נמצאים בקופסה המקורית, זה יפה על המדף וכשמוציאים את המשחק כולם רואים ישר מה הוא.

הרחבות לעומת זאת אני כמעט אף פעם לא שומר בקופסה המקורית, אלא בקופסה של משחק הבסיס, חוץ ממקרים מסוימים שבהם לא היה מקום בקופסה של משחק הבסיס. את הקופסאות של ההרחבות אני גם נוהג לשמור, ועד לא מזמן גם הן היו על המדפים אבל לאחרונה זה התחיל להיות עמוס אז הזזתי אותן למחסן.

לגבי פופים – מחוץ. בתוך הקופסה זה מרגיש יותר מדי כמו אספנות חסרת נשמה כזאת, קצת כמו אספן הצעצועים מצעצוע של סיפור 2 שמשאיר את אחד הקאובויים בקופסה. צילומים של ערימות פופים בקופסאות משרים עליי אווירה של חנות ולא של בית גיקי כיפי. מה שכן החל משלב מסוים החלטתי לשמור את הקופסאות אבל בנפרד מהפופים, וגם הן מוצגות ליופי.

איזה פריט היית רוצה שיוציאו בעתיד?
יוצאים היום המון משחקי לוח מהמון סוגים שונים, אין לי ממש בקשות מיוחדות למה שייצא בעתיד. אולי הוצאה מחודשת של Star Wars: The Queen's Gambit.

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא