משחקי הכס: עונה 8 פרק 1 – סקירה וביקורת

בשעה טובה ומוצלחת, לאחר שנה ושמונה חודשים ארוכים של ציפייה, עלתה לאוויר העונה השמינית והאחרונה של "משחקי הכס".

כבר בעונה הקודמת ראינו כמה בילד-אפ מטורף יש לסדרה ששברה את כל חוקי הצפייה. תסריטים ופרקים הודלפו לפני הזמן, האקרים שברו את החומה הענקית של HBO, ראשים נחתכו, אנשים פוטרו וצוות השחקנים נאלץ לחתום על חוזה סודיות בשווי מיליוני דולרים לפני שהצילומים לעונה האחרונה בכלל התחילו.

העונה השמינית והמסכמת לתופעה שהיא "משחקי הכס" תכלול שישה פרקים בלבד אך אל ייאוש! – הפרקים מתוכננים להיות ארוכים מהרגיל ולהציג סיפורים בסדר גודל קולנועי שכמותו לא נראה על המסך הקטן.

עם נפילת החומה נפלה גם תקוותנו שנקבל עונה נוספת בעתיד הקרוב ואכן עם תחילת הצילומים מועד שידור העונה האחרונה נדחה ונדחה עד שלבסוף, אתמול בלילה שודר הפרק הראשון ואנחת רווחה קולקטיבית שוחררה אל אוויר העולם.

במידה ולא הבנתם, כי הרשת אפלה ומלאת ספויילרים, הסקירה שלי תכלול כל שבב מידע שהצלחתי לזכור להתחשב בשעה המוקדמת שבה התעוררתי כדי לראות את הפרק. ראו הוזהרתם!

אז בואו נתחיל!

שיר הפתיחה השתנה! – בהתאם למסורת הסדרתית שבה שיר הפתיחה כל פרק משקף לנו ברמזים מה הפרק צופן בתוכו, גם הפעם הכינו לנו שלל הפתעות ושינויים כולל המראה שובר-הלב של החומה המרוסקת.

בהומאז' נפלא לפרק הראשון בעונה הראשונה, אנו רואים ילד רץ ברחבי ווינטרפל להוט לראות את השיירה של ג'ון סנואו ודאנריז מגיעים בליווי צבא האנסוליד והדות'ראקי

אריה שממתינה בהתרגשות לראות את אחיה האבוד מופתעת לראות אותו רוכב לייד דאנריז ומתקשה לשמור על הבעת פנים ישרה כשהיא רואה את ההאונד בחיים רוכב כחלק מהשיירה (כזכור בפעם האחרונה שהם נפגשו היא השאירה אותו למות לבד) ואחריו את גאנדרי, חברה הותיק.

לא בדיוק קבלת הפנים שדאנריז ציפתה לה אך ג'ון מנסה לרכך את מצב רוחה כשהוא מזכיר לה בקריצה של הומור שאנשי הצפון לא הכי חמימים לזרים, כאשר הדרקונים עפים מעל מבטי התדהמה של אנשי הצפון הספקנים.

כמו בפרק הראשון, אנשי ווינטרפל עומדים בשורה לקבל את פניהם של ג'ון ודאני (כפי שהם קיבלו את רוברט וסרסיי) ומחליפים מחמאות רישמיות עד שבראן עוצר את הפוליטיקה לטובת הכרזה דרמטית שמלך הלילה הפך את הדרקון של דאני לאחד משלהם, החומה נפלה וצבא המתים צועד לכיוון הדרום.

הייתם מצפים לתגובה דרמטית בהתאם, להתחשב בכך שדאני איבדה את אחד מ"בניה" לטובת מלך הלילה וג'ון שהקדיש את חייו לטובת החומה, אך כנראה לצערי לא תראו תגובות דרמטיות מאף אחד במהלך הפרק למרות המורכבות הברורה של כל החדשות המרעישות שיחשפו בהמשך.

סאנסה מכנסת ישיבת חירום בווינטרפל, בה נוכחים כל הלורדים של הצפון, דאני וג'ון שם הם מתכנסים לדון במצב עקב נפילת החומה.

ליידי ליאנה מורמונט הקטנטנה מבטאת בקול רם ואומץ את המרמור של הלורדים מהצפון אשר הכתירו את ג'ון למלך הצפון והוא חזר נטול תואר ונאמנות למלכה זרה. הוא מצידו אמר שהוא הלך לחפש בני ברית במלחמה שחשובה הרבה יותר מכתרים ותארים וכאשר ניתנה לו הבחירה בין כתר או להציל את הצפון – הוא בחר בצפון.

טיריון מנסה לשכנע את הקהל הכעוס שהברית עם דאנריז הביאה לצפון את הצבא הגדול ביותר שאיי פעם נראה: 2 דרקונים בוגרים, ואלפי חיילי דות'ראקי ואנסוליד, בנוסף לברית עם הלינסטרים במעלה המלך, ששולחים את צבאם לעזור בצפון אך נקטע על ידי סאנסה שמציינת בצורה פרקטית שוינטרפל מסוגלים להאכיל במקרה הטוב  את אנשי הצפון אבל אף אחד לא הכין אותם להאכיל גם את הצבא הכי הגדול בעולם והדרקונים שאיתו (משהו שדאני היתה צריכה לחשוב עליו לפני שהיא שרפה את שיירת המצרכים של הלניסטרים בעונה הקודמת).

בהמשך, איחוד מביך אחד מיני רבים במהלך הפרק מגיע כאשר טיריון ניגש לדבר עם סאנסה לאחר פגישת החמ"ל. טיריון מחמיא לסאנסה על הפיכתה לליידי וינטרפל והיא מחזירה לו מחמאה צינית על הפיכתו ליד המלכה. הוא מזכיר לה שהם דיברו בפעם האחרונה בחתונה של ג'ופרי ולמרות ההשלכות של הבריחה שלה, שניהם שרדו. חייבת להודות שחייכתי לעצמי כשהוא אמר לה "הרבה המעיטו בערכך. רובם מתים עכשיו." אך כל רוח הידידות בניהם התפוגגה כשסאנסה הבהירה לטיריון שהיא לא מאמינה לרגע שסרסיי תשלח צבא לעזור לצפון ועקצה אותו "פעם חשבתי שאתה האדם החכם ביותר בעולם..".

ומאיחוד מביך אחד לאיחוד מביך אחר (אך קצת יותר חמים) הוא בין ג'ון לאריה, שתמיד אהבו (או לפחות כיבדו) אחת את השניה ולראות איך הם נתפסים בעיני האחר/ת כשהם מדלגים באלגנטיות על נושאים נפיצים כמו המוות של ג'ון ("איך שרדת חרב בלב?" – "לא שרדתי.") או מה עבר על אריה שהפך אותה ללוחמת ("האם איי פעם השתמשת בה?" (בנידל, החרב) – "פעם או פעמיים"). ג'ון אמר שהוא קיווה שהיא תעזור לו לשכנע את סאנסה לקבל את דאני אך היא מפתיעה אותו כשהיא אומרת לו שהיא בצד של סאנסה (ואפילו מחמיאה לה "היא האדם החכם ביותר שאיי פעם פגשתי") כי בסופו של דבר היא רק דואגת למשפחה שלהם.

בנתיים במעלה המלך יורון גרייג'וי מגיע עם צי הספינות שלו ומנסה להרשים את סרסיי האדישה עם ההצלחה שלו. היא מנפנפת אותו בקרירות  אבל לא לפני שהוא זורק לה שהוא עד עכשיו עשה כל מה שהיא ביקשה: הוא העניק לה צדק, צבא ואת צי הברזל אבל היא לא מראה לו שום רגש חיבה. לכמה שניות נראה שסרסיי נחושה בדעתה להמשיך למשוך את יורון באף ולא לתת לו אפילו ציפורן אבל ברגע האחרון היא משנה את דעתה ובחוסר רצון מזמינה אותו למיטה שלה.

במבט ראשון נראה שסרסיי שוב איבדה את חוט השדרה לטובת התלות בגבר (או לפחות האמצעים שהוא מביא לשולחן) אך למעשה היא החליטה החלטה אסטרטגית, לא משנה כמה יורון דוחה אותה ואין לה שום רצון להתחתן איתו, הוא עדיין גבר ואם היא תיתן לו "את עצמה" זה יחזיק אותו מסופק מספיק זמן כדי שהיא תוכל לנצל את המשאבים שלו ואז להיפטר ממנו כשהזמן יגיע וזה בדיוק מה שהיא עשתה.

החלטה אסטרטגית נוספת שהיא עשתה היתה כשהיא שלחה את קייבורן לשלם לברון (הרבה כסף ומראש) כדי להרוג את האחים שלה. כשברון קיבל את הרובה חיצים היה ברור איזה אח היא רוצה שימות (ע"ע טיריון שהרג את אבא שלו עם הרובה חיצים) אבל קייבורן ציין שסרסיי רוצה להיפטר מ"אחיה הבוגדנים" אז כנראה שעצם זה שג'יימי הלך לעזור לצפון היה הקש ששבר את גב המלכה והסלחנות שלה כלפיו נגמרה.

ואם דיברנו על אחים בוגדנים, אז ת'יאון נזכר לגדל ביצים והשתלט על הספינה בה יארה הוחזקה בשבי, הציל בהירואיות את אחותו, קיבל ממנה נגיחה ראויה בראש (צריך קצת אתנחתא קומית בתוך כל הרצינות הכבדה הזאת) והם הפליגו אל השמש. יארה רוצה לחזור לאיי הברזל כדי לוודא שלאנשי הצפון יהיה לאן לסוג למקרה והמצב יסתבך אך נותנת אישור לת'יאון לנסוע לוינטרפל ולהילחם לצד הסטארקים. מי היה מאמין שהוא יהפוך לאיש של כבוד בסופו של דבר? – לא אני.

בחזרה בצפון הכותבים מפמפמים לנו תשדיר בחירות ל"מלכה הוגנת ואיש בעל כבוד שישלטו בשלום על שבע הממלכות" יחד עם רצף סצנות שאמורות לשכנע אותנו שלדאני וג'ון יש כימיה נהדרת ושהם זוג מקסים שאנחנו לגמרי צריכים לעודד רגע לפני שהם יפרידו בניהם (לצערי, פחות קונה את זה) אבל במקביל הם משרישים את מה שאנחנו כבר יודעים שג'ון הוא טרגריאן ולכן הוא לא סתם מסתדר עם הדרקונים אלא יורש ראוי ובזמן שדאני מלמדת אותו איך רוכבים על דרקונים לרקע צווחות הפחד שלו כאילו הוא באיזה רכבת הרים בSix Flags אנחנו יכולים לדמיין אותו שולט בשבע הממלכות על גב הדרקון בזמן שהוא סביר להניח יתאבל על מותה של דודתו האהובה (pun intended), אבל זה רק התיאוריה שלי והרי אם יש משהו אחד שאנחנו יודעים זה לא לצפות לשום דבר צפוי במשחקי הכס.

אם בא לכם לוותר על כמה רגעי רומנטיקה שמאלצית וקצת מאולצת תעבירו טיפונת קדימה ותקבלו איחוד/עימות בין אריה להאונד שעדיין ממורמר שהיא השאירה אותו למות, אבל למי אכפת כי לגמרי נמסתי כמה רגעים אחרי כשגאנדרי קרא לאריה "מיליידי" ותחתונים נפלו בכל הממלכה.

אחת הסצנות המוצלחות יותר בפרק שייכת לדאני וסאם. שילוב לא טיפוסי ולא אחד שיחזיק מעמד מעבר לדקה, לצערי, אך מה שהתחיל בתור סאם הביישן שמרגיש גאווה לעמוד מול המלכה דאנריז לאחר שהוא הציל את ג'ורה, החבר הטוב שלה, הופך מהר מאוד לכואב ולא נעים כשסאם מגלה שדאני הרגה את אביו ואחיו ולא מצליח להשתלט על הרגשות שלו ובורח מהחדר בבכי. ללא ספק אחד מרגעי המשחק המוצלחים ביותר של ג'ון בראדלי.

סאם שנמצא בסערת רגשות מקבל מבראן את המשימה של לגלות לג'ון את זהותו האמיתית, מה שאולי היה עובר יותר טוב אם סאם לא היה מגלה כמה דקות לפני שדאני רצחה את המשפחה שלו בגלל פוליטיקה. בצורה אנטי-קליימקטית סאם חושף את האמת לגבי זהות ההורים של ג'ון במוזילאום המשפחתי של הסטארקים וזהו השלב שאני חייבת להתלונן על הצורה בה ג'ון קיבל את החדשות: אחת התגליות הכי גדולות של הסדרה כולה, זאת שחושפת שג'ון בכלל לא ממזר אלא הבן החוקי של רייגאר טרגרייאן וליאנה סטארק ובהתאמה היורש החוקי לכס הברזל נאמרת בצורה כל כך יבשה, נטולת הסברים ומלאת דיעה קדומה כי סאם כועס על דאני שזה לא מפתיע בכלל שהתגובה של ג'ון היא בעיקר המומה ורגועה יחסית. לא היה פיצוץ ענקי, לא היו מיליון שאלות, לא היתה קבלה אמיתית של המידע אלא בעיקר אכזבה וכעס כלפי נד שהסתיר את הזהות האמיתית שלו לאורך כל חייו במקום להתמודד עם ההבנה שלא רק הוא מאוהב בדודה שלו אלא שהוא גם הפך למתחרה הישיר שלה על כס הברזל וכל זה בתזמון הכי גרוע שיכול להיות.

הפרק מסתיים בהגעתו המוסוות של ג'יימי לוינטרפל, שם מחכה לו בראן והשניים מחליפים מבטים מלאי משמעות.

אין ספק שיהיה מעניין לראות את המפגש בניהם, עכשיון שג'יימי כבר לא אותו אדם שהוא היה כשהוא דחף את בראן מהחלון לפני כל כך הרבה שנים והאם בראן יסלח לו כי זה הוביל אותו למסלול של להפוך לעורב בעל שלושת העיניים.

כמה אנקדוטות סוררות:

  • למרות הקרירות, האיחוד של ג'ון ובראן היה מקסים. ג'ון אוהב בצורה מלאה את כל בני משפחתו והוא שמח לראות אותו. קיוויתי למשהו קצת יותר חמים אבל זה כנראה ישבור את הדמות של בראן אם הוא יראה רגש אנושי כלשהו.
  • כשקייבורן מודיע לסרסיי שהחומה נשברה וצבא המתים מגיע בבהלה אמיתית היא מגיבה בצורת נבלית של דיסני עם חיוך מרוצה. מעניין לראות אותה עוברת אבולוציה שלמה מקורבן של רוברט למלכה חסרת רחמים (או לב).
  • כדי להצדיק את המוניטין של הסדרה (א) חייב להיות עירום חסר פואנטה אז קיבלנו ממנו קצת עם ברון ונערות הליווי שלו (קבלו ממני גלגול עיניים) אך באותה סצנה מיותרת קיבלנו עדכון על גורלו של אד שירן שגילם חייל בצבא לניסטר, כשהבנות דיברו בניהן על כך ש"אדי, הג'ינג'י" שרד את המתקפה של דאנריז למרות ש"דרקון שרף לו את העפעפיים".
  • כמעט הקאתי בפה כשיורון אמרה לסרסיי שהוא יכניס לה נסיך לבטן. כמו כן, סרסיי שותה המון יין יחסית לאישה שכבר בהריון, מה שמצדיק את הטענה שהיא לא באמת בהריון והיא סתם שיקרה לג'יימי.
  • רגעי אתנחתא קומית וצחוק אמיתי בקול רם מגיעים בחסות כישורי הרכיבה הכושלים של ג'ון סנואו על הדרקון.
  • הפלירטוט בין אריה לגאנדרי היה (שלא כמו זוג אחר בסדרה האמ האמ ) מלא בכימיה ואני ממש אתעצבן אם מישהו מהם ימות לפני שהם יספיקו לממש את אהבתם.
  • כל "עימות" בין סאנסה לג'ון פיזית מכאיב לי. שניהם לחלוטין באותו הצד, רק שלג'ון לא אכפת מפוליטיקה ותארים בזמן שסאנסה הפכה להיות שחקנית פוליטית מוכשרת במיוחד. חבל לי שהם לא מעריכים אחד את השני יותר. שניהם כל כך מוכשרים כל אחד בחזית שלו.
  • כדי להצדיק את המוניטין של הסדרה (ב) חייבת להיות סצנת גור/חלקי גופות מזעזעת, אז קיבלנו את "לורד" אמבר, ילד צעיר, מבותר לחלקים ומסודר בצורה סמלית – מסר ממלך הלילה.
  • עוד אתנחתא קומית מגיעה לקראת סוף הפרק כאשר השורדים המעטים ממשמר הלילה נתקלים בטורמונד וצועקים "תתרחקו ממנו יש לו עיניים כחולות!!!!" והוא בתגובה כועסת צועק בחזרה "תמיד היו לי עיניים כחולות!!!" – צחקתי. באמת.
  • אני צופה אינספור ממים צצים בעקבות האכזבה של סרסיי שהיא לא קיבלה פילים. תזכרו שאמרתי!

לסיכום:

אני מודה שהיו לי ציפיות הרבה יותר גבוהות לפרק הראשון, כיוון שהפרק האחרון של העונה הקודמת הסתיים בצורה כל כך סוערת ואחרי הכל חיכינו כמעט שנתיים לעונה החדשה, אבל זה דיי ברור שהכותבים יתנו לנו לעבוד קשה בכל אחד מהפרקים האחרונים לפני שנקבל רגעים מספקים באמת.

אני מאוד מקווה שהקצב יעלה כבר בפרק הבא להתחשב בכך שיש לנו רק עוד חמישה פרקים והם צריכים להספיק לא מעט וגם כי הפרק הנוכחי היה דיי פושר ואיטי.

מידע חשוב לגבי הפרקים:

הפרק ה1 – 54 דקות

הפרק ה2 – 58 דקות

הפרק ה3- 82 דקות

הפרק ה4 – 78 דקות

הפרק ה5 – 80 דקות

הפרק ה6 – 80 דקות

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא