אקסמן: פיניקס האפלה – איך נפלו גיבורים

19 שנים, 12 סרטים, 9 במאים ומקום 7 ברשימת "סדרות הסרטים המכניסות ביותר בעולם" כמעט והגיעו לסיומם עם "אקסמן: פיניקס האפלה". התכנון לסיום הסדרה הוא ב2020 עם הסרט "המוטאנטים החדשים" אבל לאור הכישלון המוחץ של הפיניקס, יתכן ודיסני יחליטו לגנוז את הסרט האחרון שנדחה שוב ושוב בגלל תגובות שליליות מהקהל ש"זכה" לראות את הסרט בהקרנות בדיקה.

אבל לפני שאני ממהרת להספיד את הפרנצ'ייז שסלל את הדרך לסרטי הגיבורי-על שאנחנו מאוד אוהבים, חשוב לדעת גם לפרגן לצוות שחקנים נפלא שעשה את המקסימום שלו במיוחד במהלך תקופות בעייתיות של אנטי מהקהל, בעיות תקציביות, חילופי במאים, תסריטים כושלים, סרטים שנגנזו ותקופת המתנה מייגעת במהלך הרכישה הענקית של דיסני.

הרעיון של לבצע את הסיפור של "פיניקס האפלה" היה מלכתחילה לא ברור כיוון שהנושא כבר הוצג בסרט השלישי של האקסמן "אקסמן: המפלט האחרון" ב2006 שנכתב על ידי סיימון קינברג, אותו אחד שגם כתב וביים את "אקסמן: פיניקס האפלה" עכשיו.

לא ממש ברור למה קינברג החליט לנסות סיבוב נוסף עם הפיניקס, במיוחד כשהסרט הקודם מ2006 נחשב אחד הגרועים ביותר בסדרה עם ציון ממוצע של 58% מהמבקרים אבל הוא התעקש לנסות להציג גרסא שיותר נאמנה לקומיקס המפורסם וקיבל אור ירוק לפרויקט.

לרוע מזלה של הפיניקס, הסרט היה דיי אבוד עוד לפני שהוא בכלל יצא, בהתחלה, בריאן סינגר שביים ארבעה סרטים אחרים בסדרה, היה אמור להוביל גם את הסרט הזה, אבל עקב שערוריות מין פוטר מההפקה ואת מקומו החליף קינברג שזהו הסרט הראשון בבימויו.

בסרט הנוכחי, ג'ין גריי, שגם ככה נחשבת אחת המוטנטיות החזקות בעולם, נחשפת בתאונה לסוג של אנרגיה בחלל, היא סופגת את אותה אנרגיה ובמקום למות היא הופכת ליישות החזקה ביותר בגלקסיה, עד כדי כך שגזע חייזרים מסוכן עוקב אחריה בחזרה לכדור הארץ במטרה לקחת ממנה את האנרגיה הזאת ולהשמיד את כולנו.

בין לבין אנחנו מקבלים הצצה קטנה למערכת היחסים בין ביסט למיסטיק, רואים את ההשתקמות של מגנטו וחוזים בהפיכה של האקסמן למקובלים בחברה (פלוס התלבושות המכוערות מהקומיקס) עד שהכל משתבש כמובן.

הבעיה העיקרית של הפיניקס היא העלילה. הסיפור כולו מבולגן, לא אפוי ובעיקר מגוחך. מתחילת הסרט ועד סופו ישנם עשרות חורים בעלילה, אי התאמות עם כל הסרטים הקודמים בפרנצ'ייז עד כדי התעלמות מוחלטת מהעובדה שג'ין גריי הפכה לפיניקס כבר בסרט הקודם בסדרה "אקסמן: אפוקליפסה" ונוצר לה סיפור מקור שונה לגמרי לאיך היא קיבלה את הכוחות החדשים וההרסנים שלה.

רוב הדמויות האחרות נדחקות למושב האחורי, חלקן אפילו לרמת ניצבים עם כמה שורות בודדות (בזבוז טרגי לכישרון של אוון פיטרס כקוויקסילבר) ותסכול מוחלט מצד השחקנים היותר מבוססים על היותם חלק מההפקה הכושלת הזאת (ג'ניפר לורנס במיוחד נראתה כאילו היא סובלת מכל רגע).

עבורי הפשע הגדול ביותר של הסרט זה שהפכו את פרופסור אקס לסוג של נבל. אומנם לא נבל במובן הקלאסי של המילה, הוא עדיין לא בחור רע ואי אפשר לשים אותו בצד של דמויות כמו מגנטו, אבל הוא אשם בצורה זאת או אחרת בכמעט כל דבר מצער שקרה במהלך הסרט וזה לא מתחבר בשום צורה לדמות שלו בקומיקס או בסרטים הראשונים בסדרה.

למרות כל הנאמר לעיל, אני לא יכולה לומר בפה מלא שזהו סרט רע, כי לא סבלתי בו. נכון, הוא לא עשוי בצורה טובה במיוחד, אבל אם בוחרים לשים רגע בצד את כל הבעיות, מתעלמים מהניתוק משאר הסרטים ומסתכלים עליו כסרט סטנד-אלון, הוא סוג של עובד. רוב הסרט הייתי דבוקה לכסא. התעניינתי במה שעומד לקרות הלאה, היו רגעי הפתעה לא צפויים, ויזואלית האפקטים היו פשוט מרהיבים ורוב הדמויות נשארו עדיין נגישות מספיק כדי שיהיה לי אכפת מה יקרה להם. כל זה כמובן לא עושה את זה סרט טוב, אבל גם אי אפשר להגיד שהוא גרוע ברמה בלתי נסבלת (למרות ששאר חבריי המבקרים נתנו לו ציון ממוצע של 28 לפי Rotten Tomatoes )

ציון: 6

 

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא