הפלאש: עונה 5 פרקים 1-8

בימים אלו משודרים שלושת פרקי הקרוסאובר השנתיים של הArrowverse וזהו זמן אידיאלי לסכם את החצי הראשון של העונה החמישית של הפלאש.

(ספויילרים וחברים בהמשך)

*

*

*

*

בפרקים הקודמים של הפלאש: קוראים לי בארי אלן ואני האיש המהיר ביותר בחיים. יש לי בת, והיא האישה המהירה ביותר בחיים. ויש לנו מלא אויבים מהעתיד ומהעבר שהם יותר מהירים מאיתנו.

עוד בעונה הקודמת גילינו שהתפוח לא נופל רחוק מהעץ ואי שם בעתיד הלא לגמרי רחוק, לבארי ואייריס יש בת, שגם היא ספידסטרית עם נטייה להסתבך בצרות ולהתעסק עם הטיימליין.

העונה מתחילה עם הגילוי שנורה ווסט-אלן, שנראית כמו אמא שלה אך מתנהגת כמו אבא שלה, היא פקעת של שכבות ומיסתורין, למרות שעל פני השטח מדובר במתבגרת מרדנית שרוצה להיות בדיוק כמו אבא שלה.

כזכור מעונות קודמות, גדעון, הAI של איאוברד ת'ואן (ע"ע הרוורס פלאש) מראה לנו עתיד בו הפלאש נעלם במהלך משבר מסתורי ואף אחד לא יודע למה או מה קרה חוץ מזה שמדובר בתקרית לא שגרתית.

בחזרה לעונה הנוכחית, אנו מגלים ש20 שנים עברו מאז אותה תקרית מסתורית והפלאש מעולם לא חזר ונורה, שהיתה בת 5 כשאבא שלה נעלם, גדלה כל חייה בלעדיו, יחד עם אמא (אייריס) שתלטנית וסגורה שהבת שלה לא ממש מחבבת.

 

אז איך מתחילים לפצח את הדרמה המשפחתית של הספידסטרית לבית ווסט-אלן? עם תעלומה כמובן!

כיאה לכל עונה, יש לנו נבל-על שמעסיק את צוות פלאש במשך הפרקים, בגלל שהבחור "סיקיידה" (צִיקָדָה, חרק הדומה לצרצר) הוא ג'ק המרטש של המטא-אנושים. הנבל שלנו ככל הנראה קיבל את הכוחות שלו בזמן "ההתעלות" של דה-וו מהעונה הקודמת והוא לא ממש מחבב את כל בעלי היכולת כך שהוא נחוש בדעתו להרוג את כולם ואכשהו הוא מספיק חזק כדי לעשות את זה. טאם טאם טאם.

חרק אנושי

ההתערבות של נורה בציר הזמן הנוכחי של "ההתעלות" גרמה לכך שסיקיידה יתחיל את פעילות הרציחות שלו מוקדם מהצפוי ושהפעם הוא יתקוף קורבנות שונים ממה שהוא תקף בציר הזמן המקורי.

נורה היא לא רק הבת של אבא שלה, היא גם פאנגירל ענקית של הפלאש ובעתיד בו היא חיה יש מוזיאון המוקדש לגבורות הפלאש ולכל הנבלים שהוא הביס, אך טוויסט בעלילה, סיקיידה הוא הנבל היחידי שהפלאש מעולם לא הצליח לתפוס ובגלל נורה הוא מטרגט את צוות פלאש.

 

כדי לתפוס רוצח סדרתי מסתורי, צריך בלש מיוחד, אולי יש שיגידו הבלש הכי מוצלח בכל המולטיוורס, ואותו בלש הוא לא אחר מאשר האריסון "שרלוק" ויילס. כן כן, זאת לא תהיה עונה של הפלאש בלי פרסונה כלשהי של האריסון ויילס (וכמה מזל שאנחנו אוהבים את טום קאוונה כמעט כמו כותבי הסדרה שממשיכים להמציא לו תפקידים כדי שהוא ישאר בסביבה) – שרלוק מגיע עם מבטא צרפתי, חיבה להכנת תה שלוקחת שעתיים, ההערות ציניות, שיירה של נשים לשעבר, אפס כישוריים חברתיים אבל יכולת מדהימה לשים לב לפרטים קטנים ולפתור תעלומות, וכיוון שהוא אחרי הכל ויילס, הוא גם אינטלגנט ברמה גבוהה.

הכשרון המפוקפק של שרלוק לפתור את תעלומת סיקיידה משאירה אותו בצוות פלאש שם הוא ככל הנראה היחידי ששם לב שיש משהו לא לגמרי הגיוני בסיפורי הרקע של הספידסטרית הצעירה שהחליטה לחזור בזמן כדי לפגוש את אבא שלה ועל הדרך לשבש לחלוטין את ציר הזמן.

נורה ככל הנראה יודעת הרבה יותר ממה שהיא מספרת על העתיד ועל ההווה ועד כמה שהיא מאוד משכנעת בתור הבת המרדנית שגורמת לאייריס להראות מעצבנת פחות ממנה (!!), הרבה פרטים בסיפורים שלה פשוט לא הגיוניים ובפרק האחרון לפני הקרוסאובר אנחנו מקבלים כמה רמזים גדולים שאולי נורה היא לא מי שהיא מספרת שהיא…

מעבר לתעלומת סיקיידה, שרלוק (לא הולמס), נורה והדרמה המשפחתית שלה, אנחנו חוקרים תעלומה נוספת והיא היעלמות קילר פרוסט ומה הסיפור האמיתי של אבא של קייתלין?

עבור צוות פלאש תעלומה אחת פשוט לא מספיקה והם צוללים הישר אל תוך עברה של קייתלין ומגלים שאבא שלה לא לגמרי מת כמו שכולם חשבו ושהוא ולא שום מקרה על-טבעי אחר בעיר, היוצר האמיתי של קילר פרוסט.

רגע… מה?!?!?!?

על פי הכותבים של הסדרה, עכשיו ניתן ליצור אלטר-אגו, מטא-אנושי עם קצת weird science. בסדר…

מצד אחד אני לא לגמרי קוטלת את אופרת הסבון שהיא בארי-נורה-אייריס כיוון שיש משהו מעניין ביחסי ילדים-הורים כשההורים עדיין קצת ילדים והילדים הם קצת כמעט בגיל של ההורים. זה גם מעניין לראות את ההחלטות שאייריס עשתה כאמא חד הורית שנאלצה להתמודד עם בת ספידסטרית שמעריצה את אבא שלה, לגמרי לבדה, כשבעלה היקר, הגיבור, נעלם למשך 20 שנה לאלוהים יודע לאן.

מצד שני, האם זה באמת הכרחי לתת לנו אופרת סבון של ממש עם קייתלין תנחשי מה אבא שלך זייף את מותו כל השנים האלה והוא בכלל אשם בכך שיש לך הפרעת אישיות רצחנית שמסוכנת לעולם ולכל מי שסביבך אבל כולנו נשקר לך לגבי זה ונגלה את זה בצורה נוחה רק שנגמרו לנו הרעיונות בשביל סיפור עלילה בשבילך?

ואם לא מאסנו באופרות סבון אז לראות את סיסקו מרחם על עצמו בגלל הפרידה מג'יפסי ואח"כ בגלל הפציעה שהפכה אותו לקצת פחות מטא-אנושי וקצת יותר עדיין סיסקו הדמות הכי מגניבה בכל הסדרה, היתה קצת מאכזבת. האם זה באמת הכרחי שכולם יהיו אימו בסדרה הזאת? כמו תמיד יש נבלים מטא-אנושים חד-פעמיים שמופיעים כל פרק, חלק מתים, חלק חיים, חלק הולכים לכלא, חלק בורחים מהכלא – אתם יודעים, כרגיל…

הדמות הנשית היחידה שלא עלתה לי על העצבים היא דווקא סיסיל שכוחות קריאת המחשבות שלה הולכים ובאים אבל היא עצמה עדיין אישה קשוחה ומעוררת השראה בנורמטיביות שלה ומהצד השני של המטבע יש לנו את ראלף דיבני, המטא הכי אנדרייטד בסדרה, שמספק לנו שלל פנינים של רפרנסים, בדיחות וגם טיפה של רגש שלא מרגיז לגמרי ונראה אותנטי. תודה לאלים על דיבני.

החצי השני של העונה יתעסק סביר להניח בלתפוס הפעם את סיקיידה, בלתקן את הטיימליין שדפקו אפילו עוד יותר בפרק "בחזרה לעתיד" (פרק ה100 של הסדרה) ולגלות האם נורה מי שהיא אומרת שהיא ולמה היא עובדת עם ספידסטרים מרושעים מהעתיד/מהעבר? – וישודר ב15 בינואר, 2019.

מה את כותבת שם ביומן?

והשאלה החשובה, האם שווה לראות את העונה החמישית? כן, למה לא, אלא אם יש לכם דברים יותר טובים לראות, הפלאש היתה ונשארה סדרה נחמדה להעביר איתה את הזמן בהנחה ואתם מחבבים את הדמויות הראשיות ולא נמאס לכם מבדיחות של חנונים.

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא