"חיות הפלא: הסודות של דמבלדור" הטוב, הרע והמכוער

בפרקים הקודמים של…

הרבה מאוד דברים השתנו בעולם מאז יציאת הסרט "חיות הפלא והיכן למצוא אותן" ב2016 ומה שנראה אז כמכרה זהב הנועד לזמן מחדש את כל מעריצי "הארי פוטר" לקולנוע הפך לפרנצ'ייז הכי מקולל בהוליווד. הסרט הראשון בסדרה היה הצלחה מסחרית ענקית, המעריצים נהרו לקולנוע, המרצ'נדייז נמכר כמו לחמניות חמות ודור חדש של שחקנים עמד להכנס לפאנדום הכי נאמן בעולם.

ניוט סלמנדרה וחיות הפלא שלו היו אהבה ממבט ראשון וסוף סוף קיבלנו מבט לחייהם של קוסמים בוגרים מחוץ להוגוורטס, עם חמישה סרטים מתוכננים בסדרה, אבל מייד אחרי ההצלחה המסחררת החלה הנפילה. ג'וני דפ, שלוהק כגארלט גרינדלוולד הקוסם הידוע ביותר לשמצה עד וולדמורט, החל בסדרת המאבקים המשפטיים נגד גרושתו אמבר הארד אשר האשימה אותו בהתעללות בזמן הנישואין, עוד כשהסרט השני היה בשלב מוקדם של ההפקה, חלק נכבד מהמעריצים דרש שג'וני דפ יוחלף במיידית אך להפתעת הקהל, זאת היתה ג'יי קיי רולינג שתמכה בדפ והסרט השני המשיך למרות השערוריה. כש"חיות הפלא: פשעיו של גרינדלוולד" יצא לקולנוע לכולם כבר היה טעם מר בפה, רבים המעריצים שהחרימו את הסרט בשל הופעתו (הביזארית לחלוטין) של דפ בסרט ואז כבר רולינג הצליחה להכעיס את חצי מטוויטר ואת כל הפאנדום שלה כשהיא הביעה מספר פעמים את דעתה כנגד הקהילה הטרנסית. כמעט כל השחקנים של סדרת "הארי פוטר" ו"חיות הפלא" הביעו בפומבי את התנגדותם כנגד המסרים של רולינג ואפילו ההפקה של הסרטים החלה להתרחק ממנה. בנוסף מעריצים רבים הביעו את תסכולם שהאולפנים בחרו בגישה פחדנית ולא באמת הוציאו את דמבלדור וגרינדלוולד מהארון כפי שהובטח ע"י רולינג שהכריזה לפני 15 שנים שאלבוס דמבלדור הוא גיי, בפועל הסרט נתן רמיזה לקשר בניהם דרך ציון דרך אגבי על ברית הדמים שלהם והשאירו את המעריצים מאוכזבים.

כאן הבלאגן לא הסתיים כי עוד שחקנים מהקאסט הפכו לבעייתים, עזרא מילר שמגלם את דמותו המרכזית של קרידנס (צאצא פוטנציאלי למשפחת דמבלדור) הסתבך במספר תקריות אלימות ופומביות, אחת כשהוא תקף מעריצה ב2020 מול מצלמה, לאחר מכן כשהוא פרסם וידיאו ביזארי ומסוכן כנגד הקלו קלאס קלן בינואר 2022 ולבסוף כשהוא נעצר לאחר שתקף אדם זר בבר קריוקי במרץ 2022, נראה שמילר נחוש בדעתו לקבור את הקריירה שלו, כמו כן לאחר שג'וני דפ הפסיד במשפט כנגד הצהובון הבריטי "הסאן" בטענה שהכפישו את שמו הטוב עם הכותרת שהוא "מכה נשים", האולפנים נכנעו ופיטרו אותו מהסרטים העתידיים וליהקו במקומו של השחקן מאדס מייקלסן ("חניבעל", "ג'יימס בונד" וכו) מה שכמובן גרר תגובה קולנית במיוחד מצד התומכים של ג'וני דפ שהכריזו שהם מחרימים את הסרט, ואם כל זה לא הספיק לכם, אז גם השחקנית קתרין ווטרסון שגילמה את דמותה של טינה גולדסטין, מושא אהבתו של ניוט סלמנדרה ואחת הדמויות המרכזיות בשני הסרטים הראשונים, לא הופיעה באף אחד מהפוסטרים הרבים שקידמו את הסרט השלישי "חיות הפלא: הסודות של דמבלדור" וגרמה למעריצים רבים לתהות, לאן נעלמה דמותה של טינה? והשאלה החשובה יותר, מדוע היא נעלמה? ובכן, הפקת הסרט לא שיתפה בסיבה האמיתית שבגללה טינה היא לא חלק פעיל מהסרט השלישי מעבר לשמועות שהסתובבו שקתרין ווטרסון הביעה בצורה "חריפה מדי" את התנגדותה לדיעות הטרנסופוביות של רולינג באופן שחוזר על עצמו וההפקה לא רצתה ליצור התגשויות על הסט בין הנשים עם זאת, חשוב לציין שאף אחד משחקני הסרט לא הצטלם עם רולינג בבכורה של הסרט בלונדון למרות שהיא הגיעה והתנהגה עסקים כרגיל.

אישיות בלתי רצויה

אז עכשיו שאנחנו מעודכנים בכל הבלאגן שקדם לסרט, הגיע הזמן שנצלול אל תוך "חיות הפלא: הסודות של דמבלדור" ונציין את הטוב, הרע והמכוער – ספויילרים בהמשך:

הטוב

למרות כל ההתנגדויות, ההחלטה להחליף את ג'וני דפ במאדס מייקלסן היתה חכמה מאוד, עד כדי כך שחבל לי שמאדס לא היה גרינדלוולד מההתחלה. בזמן שג'וני דפ הוא שחקן מצויין הגרסא שלו היתה תאטרלית מדי, גם חיצונית וגם בהתנהגות שלה. לעומת זאת מאדס הביא לדמות את השקט המאיים שדמות כזאת צריכה, Less is more, הלוק שלו היה הרבה פחות מוחצן, אפילו אעיז ואומר "כאחד האדם", הוא לא ניסה להציג את עצמו כאליטיסט אלא איפשר להמון הזועם להזדהות איתו, הוא היה מצמרר במיוחד כשהוא לא אמר כלום, כשהוא בחר את מילותיו בקפידה, וזה מה שציפיתי לראות בדמות הזאת, מישהו שקל להתאהב בו, שקל לרצות ללכת אחריו, שהוא מקסים את כולם בחדר ומעורר אימה מבלי לעשות שום דבר באמת קיצוני. מהלוק הקודם נשארו כמה פסים לבנים בשיער, ועין אחת שנראית קצת נחשית והמעבר הזה היה נחוץ, אם הוא היה משמר את הלוק של ג'וני דפ הוא היה נראה מגוחך לגמרי, אבל בהפיכה של הדמות לגרסא שלו הוא הביא את ההופעה הכי אמינה ומוצלחת של גרינדלוולד עד כה.

אהבה גאה הופכת לקנונית (סוף סוף) – לאחר כל כך הרבה שנים של חוסר מימוש או הצדקה לטענה המפתיעה של רולינג על כך שאלבוס דמבלדור הוא הומוסקסואל, הועילו בטובם הכותבים להעניק לנו מספר סצנות בהן דמבלדור אומר קבל עם ועדה שהוא היה מאוהב בגרינדלוולד, שהם היו מאוהבים כצעירים, ואפילו הודאה מול גרינדלוולד בעצמו שהוא היה מאוהב בו. אז נכון, לא קיבלנו פלאשבקים של זוג הקוסמים הצעירים שוכבים על הדשא יד ביד מביטים על השמיים ומתכננים איך הם יחד יחזירו את הקוסמים לשלטון וחותמים זאת בנשיקה אבל כן קיבלנו הודאה חד משמעית וברורה שאלבוס הוא גיי, שחלק מהקרירות בינו לבין אבפורת, מבוססת על חוסר קבלה של הזהות המינית שלו שהובילה לסופה המצער של אחותם אריאנה. אבל ואם היה לכם ספק לגבי משמעות הסצנות הללו, אז תדעו שבסין כבר הספיקו לחתוך אותן החוצה מהגרסא שהם משדרים, כי חס ושלום שהקהל שלהם ישמע על אהבה חד מינית.

הוספה של דמות חדשה ומבריקה – כדי למלא את החלל של טינה במלחמה כנגד גרינדלוולד, הוסיפו הכותבים דמות חדשה ונפלאה – פרופסור ללי היקס מאמריקה, המתמחה בלחשים ומבצעת את כמה מהקסמים המרשימים והמבדרים ביותר לאורך כל הסרט. היא מקסימה, מצחיקה, מעניינת, קצת מסתורית, לבושה הייטב ומאוד מוכשרת, תענוג של ממש לצפייה ודמות מעולה להשראה עבור מעריצות של עולם הקוסמים בכל הגילאים.

ההחלטה לצמצם את הנוכחות של קרידנס בסרט – ההפקה למדה את הלקח מהסרט הקודם, הקהל לא הרגיש בנוח עם ג'וני דפ וזה פגם בחוויית הצפייה, אז פה הם הקדימו תרופה למכה ונתנו לעזרא מילר כמות מצומצמת של זמן מסך כדי לא להטריד את מנוחתם של הצופים והם עשו זאת בצורה חכמה שהתחברה עם העלילה, הוא חלש יותר, הוא גוסס, אבסקיוראלים לא זוכים לחיים ארוכים, ולהביא את הדמות של קרידנס לקריסה כמעט טוטאלית יאפשר להם לחתוך את הדמות שלו כמעט לגמרי בסרט הבא (בהנחה ויהיה כזה). 

הפתרון לתעלומה – בסרט הקודם כל הקהל שצף וקצף על הגילוי שקרידנס הוא צאצא למשפחת דמבלדור. כל המעריצים האדוקים נברו בכל הספרים והטקסטים הנספחים כדי למצוא הוכחה קנונית כלשהי שיסביר את קיומו של קרידנס. כולם התמקדו בנבירה בעברו המפוקפק של אלבוס, ואולי היה ילד נוסף שלא סיפרו עליו, אחרי הכל משפחת דמבלדור היתה מלאה בסודות ושערוריות, אבל בפועל המפיקים בחרו בפתרון מצויין שאף אחד אפילו לא העלה על דעתו לחפש בכיוון – אבפורת'. ובכך התעלומה נפתרה, התשובה הגיונית והנה דמות נוספת שהיא קנונית.

וכמו תמיד הדמות האהובה עלי היא ג'ייקוב קובלסקי שגונב ברגש כל סצינה שהוא נמצא בה.

הרע

עם כל אהבתי לאלבוס דמבלדור ולסודות שלו, קשה לי שלא להיות מאוכזבת שהסרטים אינם ממוקדים בניוט וחיות הפלא שלו (למרות שכן, יש הופעה של חיות פלא, קיימות וחדשות בכל סרט) אלא סובבים סביב דמבלדור וגרינדלוולד. הם לדעתי היו צריכים להיות עלילת משנה, אם בכלל, ולאפשר לקהל להנות מהיופי של עולם הקוסמים מבלי לערב את הדמויות מ"הארי פוטר" בצורה כל כך דומיננטית, במיוחד כשהם יצרו עולם כל כך מסקרן וכייפי שסובב סביב החיות הקסומות וצוות חדש של דמויות חדשות שמעניינות לא פחות.

כמו כן, המוטיב החוזר של דמבלדור המניפולטור אשר מגייס קוסמים אחרים לבצע עבורו משימות מבלי לדעת את התוכנית המלאה, כי הוא לא יכול או לא רוצה להתמודד עם האויבים הענקיים של עולם הקוסמים כולו. לא ברור לי אם זה נעשה בכוונה, לגרום לדמבלדור להפוך מדמות נערצת לדמות מניפולטרית וחסרת אחריות, אז הוא הפיל על הארי פוטר וחבריו הצעירים את המשימה של להשמיד את וולדמורט עם בחירה אקטיבית להסתיר מידע קריטי ממי שהוא שלח לקרב, גם הפעם דמבלדור מפיל את המשימה של להתמודד עם גרינדלוולד על ניוט ושאר חבריו המושפעים תוך כדי סכנה ממשית לחייהם (במיוחד ג'ייקוב המאגל האהוב שחסר כוחות למעט כמויות של צ'ארם והומור) הפכה למכעיסה. "הקוסם הכי חזק בעולם" הוא למעשה פחדן שמתחבא בהוגוורטס ומשתמש באחרים כמגן אנושי (כפי שנאמר גם בסרט עצמו על ידי שר הקסמים הגרמני). 

יחידת המתאבדים של דמבלדור

ההחלטה המטופשת לצמצם את דמותה האייקונית של טינה גולדסטין לשתי סצנות בלבד וכמעט ללא דיאלוג וכל זאת תחת התירוץ העלילתי בו טינה קודמה להיות ראש מחלקת ההילאים במשרד הקסמים האמריקאי – אותה עמדה בה מחזיק אחיו של ניוט, תזאוס, ראש מחלקת ההילאים במשרד הקסמים הבריטי. אם כבר החלטתם לחתוך דמות מרכזית בצורה כל כך גסה לפחות תחשבו על סיפור יותר מעניין, לדוגמא, טינה היתה יכולה להיות בהריון ובגלל זה בחרו להרחיק אותה מכל הסכנה של המשימה, כך גם היה המשך בנייה של הקשר שלה ושל ניוט וגם לא היינו צריכים לחוות עוד פגישת איחוד מביכה בניהם. בנוסף יכולנו גם לראות דילול רציני בתפקיד של קוויני גולדסטין למרות שהיא דמות חשובה ומקשרת בין שאר הדמויות.

 

המצומצמים

ובנוסף, המחיקה של נגיני מהסרט – לאחר שהוצגה בסרט השני "חיות הפלא: פשעיו של גרינדוולד" נגיני היא אישה המקוללת להפוך לנחש ובסופו של דבר מוצאת את עצמה כחיית המחמד האלימה של וולדמורט, רצינו לדעת עוד אבל במקום לנסות לתת איזשהו הסבר מניח את הדעת, מחקו את הדמות לחלוטין, כאילו לא היתה. מתסכל מאוד.

המכוער

התאכזרות בבעלי חיים, בין אם הם ממוחשבים או אמיתיים, זה לא משהו שנעים לראות על המסך, במיוחד אם מדובר בפרנצ'ייז שבתאוריה מכוון לכל המשפחה, ועל כן הסצנות הקשות בהן הקוסמים של גרינדלוולד רוצחים את הצ'ילין – חיה שהיא לא רק נדירה אלא גם במהלך לידה, אשר נאלצת לראות את אחד הצאצאים שלה נחטף הן מעבר לשוברות לב, ואם נוסיף עוד מלח לפצעים, כמה סצנות לאחר מכן גרינדלוולד מחזיק בצ'ילין שנולדה ושיסף את גרונה כדי לגנוב את הכוחות שלה, וכל זה בדקות הראשונות של הסרט, פשוט מזעזע.

לסיכום

לו צוות חישוב הסיכונים של האולפנים היה עובד בצורה הגיונית "חיות הפלא: הסודות של דמבלדור" היה יכול להיות בקלות הסרט האחרון בסדרה הבעייתית הזאת. שבועת הדם נשברה ואיפשרה לדמבלדור להילחם בגרינדלוולד, ניוט יכל להתאחד עם טינה בצורה נורמלית והגיונית, קרידנס מצא את המשפחה שלו ויכל למות בשקט, ג'ייקוב וקוויני מתאחדים ומתחתנים כנגד כל הסיכויים והכל היה תקין בעולם. אבל למרות ההפסדים המשמעותיים בקופות, אנחנו סביר להניח נקבל סרט נוסף, בו בתקווה יהיה סוף סוף הקרב האייקוני בין דמבלדור לגרינדלוולד ונוכל להיפרד לשלום מסרטים שג'יי קיי רולינג מעורבת בהם.

הפוטנציאל היה ענקי אבל כל הסיכויים היו נגדם. הסרט השלישי אינו נוראי. חסר בו הגיון, המשכיות או אפילו קליימקס אבל עדיין לחובבי הז'אנר הוא סביר לחלוטין.

ציון סופי: 7

שחקנים: אדי רדמיין (ניוט סלמנדרה), מאדס מיקלסן (גאלרט גרינדלוולד), ג'וד לאו (אלבוס דמבלדור), דן פוגלר (ג'ייקוב קובלסקי), עזרא מילר (קרידנס), קתרין ווטרסון (טינה גולדסטין), קאלום טרנר (תזאוס סלמנדרה), אליסון סודול (קוויני גולדסטין), ג'סיקה ויליאמס (ללי היקס), ויקטוריה ייטס (באנטי ברודקר), ריצ'ארד קויל (אבפורת דמבלדור), פיונה גלסקוט (מינרווה מקגונגל) ועוד

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא