אספן השבוע: ירון זילברברג

פינת אספני השבוע מציגה אספנים מכל הסוגים. אם יש לכם אוסף מגניב, גיקי וגדול! ואין לכם בעיה להצטלם? מוזמנים לשלוח לי הודעה פרטית בעמוד הפייסבוק ואציג אתכם בפינה.

אספן השבוע הוא ירון זילברברג, ביולוג מולקולרי, בן 39 מקרית אונו.

בוא נדבר מספרים: כמה פריטים יש לך באוסף?

משתנה עם השנים, כרגע בסביבות 700

כמה זמן אתה אספן ומה היה הפריט הראשון?

אני בתחביב עוד מהילדות מגיל 6, אבל לאסוף בצורה רצינית התחלתי בגיל 21, כלומר כבר 18 שנה, והפריט הראשון שהתחיל את האוסף זה דמות מליין הרובוטריקים משנת 2001 RID ולרובוטריק קוראים X-Brown ועד היום יש לי אותו.

מה אתה אוהב לאסוף? למה דווקא את זה אתה אוסף?

נכון להיום 95 אחוז מהאוסף, שלי זה רובוטריקים, אבל יש לי גם לגו בעיקר מליין הארכיטקטורה, קצת פופים מאוד ספציפים של נישואים פלוס ו TEEKKENואת ליין הצעצועים של חתולי הרעם שיצא בשנת 2011, בעבר היה לי גם אוסף סרטים מאוד גדול וצבי הנינג'ה.

אוסף הרובוטריקים שלי גם מורכב לא רק מדמויות הרובוטריקים, אלה יש לי גם תיקים, נעליים, צלחות אקסלוסיביות, מטבעות, סיכות, פזלים, משחקי קופסא, מדבקות, קלפים, אלבומים, ספרים, פיסלונים וקומיקס לא מזמן גם הצלחתי להשלים את כל 80 החובורות שמארוול הוציאו בשנות ה-80, ואפילו העכבר מחשב שלי הוא של רובוטריקים.

איזה פריט באוסף שלך אתה הכי אוהב ולמה?

דמות הרובוטריקים בכי אהובה עלי היא ג'אז עוד משהייתי ילד, הוא תמיד הדהים אותי בתוכנית ששודרה בשנות ה-80, יש לו אופי מדהים, חובב מוזיקת רוק, סגן של אופטימוס פריים והופך לרכב האהוב עלי פורשה, בקיצור קיבל את כל הפלוסים מבחינתי, הוא גם אחת הדמויות אשר הופיעה בסרט הראשון של מייקל ביי, בסדרה שנקרא רובוטריקים אנימייטד בשנת 2008, ואפילו היה אפשר לשחק בו במספר משחקים הקונסולות שיצאו בעשור האחרון, וכמובן יש לא מעט צעצועים שלו, ואני משתדל לאסוף, את כולם.

איזה פריט היה לך הכי קשה להשיג?

את Transformers World Smallest Jazz או בקיצור WST, הליין הוא של דמויות רובוטריקים G1 (כמו שהיה בשנות ה-80)  אבל מאוד מאוד קטנים והם הגיעו באריזות אטומות ככה שאי אפשר לדעת איזה מהדמויות תהיה בפנים, כשהליין היצא בשנת 2003 אז קומיקס וירקות הביאו כמה,  אבל עד שהגעתי לחנות נשארו רק 3 קופסאות, קניתי את שלושתן, אבל אף אחת לא הייתה ג'אז, אבל כן היו דמויות טובות, מאז המחיר שלו רק עולה ועולה ועלה וקשה מאוד להשיג אותו כי אף אחד לא כל כך רוצה למכור אותו. לפני 4 חודשים פרסמתי שוב בכמה קבוצות אמריקאיות ויפניות שאני מחפש אותו, וסוף סוף היה מישהו מטוקיו שהסכים למכור לי אחד ועוד במחיר יחסית סביר לשוק של היום (אבל עדיין הרבה יותר יקר ממה שהמחיר שלו היה ב2003), וסוף סוף יש לי אותו.

איזה פריט אתה הכי רוצה שעדיין אין לך? 

פריט שגם אין סיכוי שיהיה לי. לכנסים ביפן מוציאים דמויות שנקראות Lucky Draw שהן דמויות אקסלוסיביות לכנס בדרך כלל בצבע זהב ובזמן הכנס מגרילים כמה יחידות כאלה בין המשתתפים, בדרך כלל מי שזוכה לא מוכר את הדמויות האלה, אבל כשמיידי פעם משהוא מופיע למכירה זה יכול לעלות גם אלפי דולרים. אם תהיה לי אי פעם הזדמנות אשמח לגרסה שיצא לאופטימוס פריים מליין ארמדה.

מה מייחד את האוסף שלך על פני אחרים לדעתך?

בשונה מהרבה אספני  רובוטריקים ישראלים, אני אוסף הרבה אקסלוסיבים ודמויות של כנסים מיפן וארה"ב, וגם אני בן האספנים הבודדים בארץ שממש נסעו לכנסי הרובוטריקים בארה"ב ושם פוגשים את המדובבים, היוצרים, הכותבים, יצרני הצעצועים ועודו הרבה אנשים אשר מעורבים בעולם הרובוטריקים וזה ממש כייף גדול.

בתוך או מחוץ לקופסא?

בטח שמחוץ לקופסא אחרת איך אפשר לשחק ולהנות מדמות שמשנה צורה, אני מאוד אוהב כמעט כל יום להוציא דמות אחרת מהתצוגה ולשחק איתה, גם בשנים האחרונות בעזרת הפיתוחים הטכנולוגים יש לרובוטריקים כל כך הרבה ארטיקולציה, וכייף לשים אותם בכל מיני פוזיציות שונות על המדף

איזה פריט היית רוצה שיוציאו בעתיד?

יש ליין רובוטריקים לאספנים שנקרא מאסטארפיס והתחיל בשנת 2001, ומאז יצאו כבר 44 דמויות שונות, ועוד הרבה צביעות מחודשות, הליין ממש ממש טוב ומיוצר בעיקר ע"י חברת Takara היפנית, אבל עד היום לא הוציאו את ג'אז בליין הזה, אני מאוד מקווה שבשנה שנתיים הקרובות לפחות יכריזו שהוא הולך לצאת.

.

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא