ישנן בנות: דור Q – הלסביות חוזרות למסך

כמעט 16 שנים עברו מאז ששודרה לראשונה הסדרה "ישנן בנות" (The L Word) ושינתה את פני הטלוויזיה לעד.

במשך שש עונות שיתפה הסדרה עם הצופים את חייהן של נשים לסביות, קוויריות ופמיניסטיות בצורה שכמותה לא נראתה בעבר והדגישה את הצורך הממשי לספר את הסיפור שלהן ושלנו על גבי המסך הקטן.

כמובן שלא הכל היה מושלם וכותבות הסדרה חטפו לא מעט ביקורת על היחס השלילי ואובר-ביקורתי כלפי הדמויות הבודדות שהיו ביסקסואליות וטרנסג'נדריות. אותן דמויות הוצגו כסוג של "בוגדות" בחבורה מאוד סגורה וגם קצת אליטיסטית של הדמויות המרכזיות.

למרות הביקורות המעורבות הסדרה עצמה זכתה להצלחה גדולה ואף הפכה לקאלט בקרב הקהילה הגאה, כחלוצה בתחומה שהציגה בצורה לא מצונזרת ולא מתפשרת קהילה שעד אז זכתה לחשיפה כל כך מינימלית מהתקשורת ועולם הבידור.

עשר שנים לאחר שהפרק האחרון בסדרה שודר, "ישנן בנות" חוזרת לתודעה עם "ישנן בנות: דור הQ" – עונה חדשה המורכבת מפנים מוכרות (בת', אליס ושיין) לצד קאסט של דמויות חדשות ואג'נדה בועטת.

תוך פחות מחמש דקות אל תוך הפרק הראשון קיבלנו סצנת סקס בעירום מלא שכוללת גם את המתנה החודשית מאמא טבע, אזכור ל"Times Up" תוך כדי הטרדה רנדומלית ברחוב, בחירה אסתטית מודעת להציג נשים עם שיערות בבית השחי, התנגדות להסגברה על הגוף הנשי ומלחמה חזיתית בביג פארמה תוך כדי מסע יח"צ פוליטי פמיניסטי.

אם היה ספק איזה כיוון העונה/הסדרה החדשה לוקחת, האג'נדה נדחפה לגרון עמוק ומהר.

אך עם כל הכבוד לאג'נדה ולדמויות החדשות, היה ברור שכל הצופים הותיקים חזרו כדי לראות מה קורה עם הדמויות האהובות מפעם ובצורה קסומה ובלתי מוסברת השחקניות הותיקות קתרין מונינג (שיין), ג'ניפר בילס (בת' פורטר) ולישה היילי (אליס) נראות כאילו שמרו אותן בפורמלין בעשור האחרון והן נראות רעננות, אנרגטיות ומוכנות לקפוץ חזרה למרכז העניינים.

לאליס יש תוכנית טלוויזיה משלה סטייל "אלן" וגרה עם בת זוג לחוצה והילדים שלה, בת' מתמודדת לראשות העיר ומגדלת בת מתבגרת, ושיין הספיקה לכבוש את העולם, להתחתן ולברוח מהכל כדי לחזור לחיי הפורענות בלוס אנג'לס.

בסדרה המקורית רוב הנשים היו לבנות, רזות מהמעמד הבינוני ומעלה (למרות שלקראת העונות האחרונות החלו לערבב קצת טעמים אתנים נוספים) ועל כן ברוח הייצוג, הדמויות החדשות הן דאני נונייז (אריאן מנדי) מנהלת תקשורת לטינית שנמצאת במערכת יחסים מחייבת עם סופי סוארז (רוזמרי זייאס) אפרו-אמריקאית שעובדת כמפיקה בתוכנית טלוויזיה של אליס, שחולקת דירה עם מייכה לי (ליאו שנג) גבר טרנסג'נדר אסייאתי הומו. כל החבורה חברה של פינלי (ג'קלין טובוני) עוזרת הפקה לסבית שמייצגת כל סטראוטיפ אפשרי כשהיא מציגה את עצמה כ"לסבית מסורתית עם כלי עבודה".

דמויות נוספות כוללות את אנג'י (ג'ורדן הול) הבת המתבגרת של בת' וטינה, נאט (סטפני אליאן) הבת זוג של אליס, ג'יג'י (ספידאה מואפי) האקסית של נאט, פירס (בראיין מייקל סמית') העוזר האישי של בת', וחוזה (פרדי מאיירס) מנהל הבניין החתיך (וההומו) של סופי ומייכה.

אם שמים לרגע בצד את כל הייצוג, הפוליטיקה והמסרים החברתיים, עדיין נשארנו עם עוד מספיק זמן להמון סקס לסבי לוהט, קריירות מפוארות בהוליווד, בתים ענקיים עם בריכות, אופנה מתוקתקת ומלא דרמה דרמה דרמה.

מוקדם מדי לראות לאן העונה תתקדם אבל סביר להניח שהיא תהיה המון מסרים In Your Face ופחות דגש על המערכות יחסים שגרמו לנו להתאהב בסדרה המקורית.

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא