עולם הבידור נלחם בגזענות

"תכננתי לכתוב את זה אבל אני רוצה שתראו את הפנים שלי כשאני אומר את זה: אם אתם נראים כמוני ויש לכם גזענות בלב שלכם, במחשבה שלכם, או יוצאת מהפה שלכם, אני מתבייש בכם, אם אתם נהנים מהמוזיקה שלי או אתם אוהבים את הסרטים שלי, אני לא רוצה שתצפו, אני לא רוצה את הכסף שלכם, אני לא רוצה לקחת חלק במשהו שהוא חלק מהאג'נדה המרושעת, זאת לא תהיה המורשת של הדור שלנו, אז אני מותח את הקו ואני מבקש מהאנשים, בואו קדימה, דברו בקול, למען חברנו האנשים שעוברים גיהנום כרגע , ותעודדו טוב, תנו לילדים שלנו לגדול בעולם שהם לא מפחדים לעזוב את הבית שלהם, את המכונית שלהם, או לרוץ ברחוב. רוע מנהל את ההצגה, קחו את זה בחזרה ממנו!" – קולסון בייקר/ מאשין גאן קלי.

אלא אם הסתתרתם מתחת לסלע בשבועיים האחרונים, סביר להניח ששמעתם על ההפגנות ההמוניות המתרחשות בכל רחבי ארצות הברית (ובכמה מוקדים מרכזיים בעולם) בשמו של ג'ורג' פלוייד שנרצח על ידי שוטרים במינסוטה מול מצלמות ותנועת "Black Lives Matter" כנגד אלימות משטרתית ולמען זכות הקיום של הקהילה האפרו-אמריקאית.

על פי נתונים של "הוושינגטון פוסט" בחמש שנים האחרונות שוטרים בארה"ב הרגו 5400 אזרחים אפרו-אמריקאים, ממוצע מדאיג של כמעט אלף גברים, נשים וקטינים בשנה. זהו מספר כפול 6 מכל שאר המדינות המערביות בעולם. בנוסף לכמות העצומה של הריגות, מעצרים לא נחוצים וכמות אסטרונומית של אוכלוסיה שחורה במתקני כלא בארה"ב, כמעט אף אחד מהשוטרים בפרשות השונות לא מיצה את הדין על מעשיו, כשהתקריות המזעזות האלה ברובן בכלל לא מגיעות לבית משפט למרות אינספור התיעודים המצולמים והעדויות של עדי ראייה, פחות מאחוז מהשוטרים מאבד את עבודתו או אפילו נענש בצורה כלשהי על האלימות הגזענית.

נראה שהרצח של ג'ורג' פלוייד היה הקש ששבר את גב הגמל ואלפי סלבריטאים מכל קצוות הסקאלה השתמשו בפלטפורמות המדיה החברתית שלהם להפגין סולדיריות במאבק כנגד גזענות ואלימות משטרתית. רוב המפורסמים שיתפו מקורות מידע כדי לעזור לקהל העוקבים שלהם ללמוד יותר על הנושא שמצלק את ארה"ב כבר 400 שנה ולהביא לשינוי באמצעות מודעות, חינוך ולקיחת אחריות אישית, חלק מהמפורסמים תרמו סכומי כסף ענקיים לארגונים זכויות אדם הנלחמים באי צדק, לשיחרור בערבות מפגינים שנעצרו, לשיקום עסקים שנפגעו במהלך ההפגנות, לתת עזרה כלכלית למשפחות הנפגעים ולתמיכה בעסקים של אפרו-אמריקאים.

אקטיבזם תמיד הלך יד ביד עם תעשיית הבידור, בין אם זה במוזיקה, בקולנוע, בטלוויזיה ובתאטרון, וחשוב לציין שלא מדובר פה בבעיה פוליטית או אפילו בעיה אמריקאית, אלא בעיה של זכויות אדם בסיסיות והצורך ההכרחי לקטוע את מערכת היחסים האפלה בין גזענות לאנשי החוק שאמורים להגן על הציבור ולא לפגוע בו.

בנוסף למחאות האינטרנטיות והתרומות הנדיבות ישנם המפורסמים שבחרו להצביע ברגליים ויצאו לרחובות להפגין יחד עם הקהל הזועם:

הלסי, ג'ון בויגה, שון מנדז, קמילה קבאלו, אריאנה גרנדה, יאנגבלאד, ג'ניפר לופז, אלכס רודריגז, דרן כריס, הארי סטיילס, קנייה ווסט, אלן פומפאו, בילי אייליש, קארה דלווין, טראוויס ברקר, מאשין גאן קלי, מדיסון ביר, פדרו פסקל, כריס אוונס, ג'יימי פוקס, קול ספראוס, סקוט אוונס, טימותי שאלאמה, מדונה, קיקי פאלמר, זואי קרביץ, ג'יי קול, אמילי רוטויקובסקי, טסה תומפסון, ג'ו ג'ונאס, סופי טרנר, נטלי עימנואל, ליאם פיין, קאיה גרבר, ניק קאנון, קהאלני, קנדריק סמפסון, ג'ון קיוזאק, אנדי בלאק, מיגל, אלן פייג', פריס ג'קסון, טינאשי, לורן ג'אריגוואי, קודי פרן, צ'אנס דה ראפר, ליל יאכטי, בן אפלק, אנה דה-ארמס, ריצ'ארד מאדן, בילי פייפר, מייקל רפפורט, לוגאן פול, אן מארי, ג'יימי קינג, מוד סאן, מייקל בי ג'ורדן ועוד הצטרפו להפגנות והמחאות עם מסכות ושלטים הדורשים צדק, הרשעה ושיוויון.

שלושת הדמויות העקביות ביותר בהפגנות בארה"ב הם הזמרת הלסי, בן הזוג שלה הזמר הבריטי יאנגבלאד והמוזיקאי/השחקן מאשין גאן קלי שבמשך שבוע ברציפות מגיעים יום אחר יום להפגנות בלוס אנג'לס.

הלסי (שמה האמיתי: אשלי  פרנג'יפאני) בת 25 מניו ג'רזי מגיעה ממוצא מעורב כאשר אימה – ניקול, ממוצא איטלקי והונגרי ואביה – כריס ממוצא אפרו-אמריקאי. לדבריה היא הצליחה רוב חייה "לעבור כלבנה" מבלי שאנשים יהיו מודעים למוצא שלה ונחשפה לאמירות ומעשים גזעניים שזעזעו אותה לפעולה.

בשרשור ציוצים היא כתבה למיליוני העוקבים שלה: "תפסיקו לעקוב אחרי. לא אכפת לי אם אתם לא רוצים לראות "את הדברים האלה" בטיימליין שלכם. טוויטר כבר ממזמן התפתח מלהיות מרחב בידורי ללהיות מרכז לשיחה פוליטית. דברו על זה בבתים שלכם. דברו עם החברים והמשפחה שלכם.  תראו להם תמונות. תגידו את השם שלו. אם לאהובים שלכם יש את הפריוולגיה להגיד "תתרחקו מחדשות כאלה" קחו את הפריוולגיה הזאת מהם."

"כל מי שיש לו את הפלטפורמה הזאת ובוחר להשאר שקט… אתם ראיתם אדם נרצח ולא אכפת לכם. אין חוזים שמונעים ממפורסמים על אדמה אמריקאית לדבר על הדברים האלה. הם רק בוחרים לא לעשות כלום כי המותג שלהם יותר חשוב והם רוצים להמשיך לקבל את הכסף של הגזענים".

הלסי ובנזוגה הזמר הבריטי יאנגבלאד (שמו האמיתי: דומיניק האריסון) מפגינים בכל הכוח ונמצאים בראש המחאות, עם מצלמות מול השוטרים, כשהם מתעדים את השימוש נגד המפגינים בגז מדמיע ובכדורי גומי בזמן שהם נפגעו מהם בעצמם. יאנגבלאד צולם כשהוא מגן בגופו על נשים אפרו-אמריקאיות שנורו וגורר פצועים אחורה. הלסי הגיעה מצויידת בתיקים לעזרה ראשונה וסיפקה טיפול ראשוני לפצועים לפני שהם פונו לבתי החולים ומנעה משוטרים לעצור אותם.

קרדיט: טוויטר

מאשין גאן קלי (שמו האמיתי: קולסון בייקר) בן 30 מקליוולנד, הוא אבא במשרה מלאה לקאסי בת ה12 יחד עם אמה קנון – אישה אפרו-אמריקאית וחברתו לשעבר מהתיכון. בדומה לרוב האמנים מקהילת ההיפ-הופ, גם קלי העביר את רוב חייו מוקף בחברים אפרו-אמריקאים וצבר לא מעט התקלויות עם החוק כנער מתבגר, לכן אי אפשר להיות מופתעים שהוא בחר לקחת חלק כל כך אקטיבי במחאה הזאת. במהלך השבוע הוא הגיע כל יום עם חבריו הקרובים וחילק שתייה וחטיפים למפגינים.

"אני מתבייש שמישהו שנראה כמוני יכול להתייחס לבן אדם אחר בצורה כזאת, אבל הם עושים את זה מתחילת הזמן. הדור שלנו חייב להיות זה שעוצר את זה. הנאמנות שלי היא לאנשים. לעזאזל עם המערכת. תלחמו במערכת."

גם בלונדון נערכו מספר הפגנות ענק למען זכויות שחורים ואלימות משטרתית כלפי הקהילה השחורה שקיימת גם באנגליה, ובראשה עמד השחקן ג'ון בויגה מ"מלחמת הכוכבים" שנתן נאום מלא דמעות וכאב תוך כדי האמירה "סביר להניח שלא תהיה לי עבודה אחרי היום, אבל אני לא יכול לשתוק יותר."

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא