"ציפורי הטרף והארלי קווין המהממת" – ביקורת בקטנה

הייקום הקולנועי המורחב של DC עבר לא מעט טלטלות, רוב הדמויות עברו ליהוק מחדש לפחות פעם-פעמיים, במאים וכותבים הוחלפו מספר פעמים תוך כדי הפקה וכל ניסיון להציג סרט אנסמבל בשנים האחרונות לא התקבל טוב אצל המעריצים. עם זאת, מרגו רובי הצליחה לכבוש את לב הקהל ולהציג עיבוד מספק לאנטי-גיבורה הארלי קווין וכל זאת למרות הבחירות המוטלות בספק של צוות הסטיילינג שהציגו אותה בשלל תלבושות מזעזעות המנותקות לחלוטין מהקומיקס/הסדרה המצויירת/משחקי המחשב.

הסרט החדש" ציפורי הטרף והארלי קווין המהממת" (Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) הופק על ידי מרגו רובי, נכתב על ידי כריסטינה הודסון, ובויים על ידי קאת'י יאן.

מי נגד מי?

מרגו רובי – ד"ר הארלין קווינזל/הארלי קווין, מרי אליזבת' ווינסטד (רמונה פלאוורס מ"סקוט פילגרם") – הלנה ברטנלי/הציידת, ג'ורני סמולט-בל – דיאנה לאנס/הקנרית השחורה, רוזי פרז -הבלשית רנה מונטויה, אלה ג'יי באסקו – קסנדרה קיין, יואן מקגרגור – רומן סיונס/המסכה השחורה, כריס מסינה – ויקטור זסאזס.

מה הסיפור?

בהמשך ל"יחידת המתאבדים" מ2016 (ועם שימוש בקטעי ארכיון כדי לתת קריצה לדמויות של הג'וקר וקפטן בומרנג), גות'האם עדיין ממשיכה להיות עיר מלאת פשע וסכנות, אך הפעם במיוחד כלפי הארלי קווין שנאלצת להתמודד לראשונה עם אויבים מכל פינה לאחר שאיבדה את "החסינות" שניתנה לה לאחר פרידה מפוצצת במיוחד מהג'וקר. העלילה שלה מתחברת עם הלנה ברטנלי המחפשת נקמה על עברה, קסנדרה קיין שכייסה את הכיס הלא נכון, דיאנה לאנס בעלת הכשרונות הרבים שעובדת אצל רומן סיונס – האדם שמושך את כל החוטים בעיר והבלשית רנה מונטויה שמנסה להשיג צדק מהצד הלא יעיל בעליל של החוק.

הטוב:

הסרט מהיר, מצחיק, צבעוני, כייפי, מעצים ונותן פייט רציני לז'אנר של סרטי האקשן שהיה עד לאחרונה מורכב בעיקר מגברים, רובים ומכוניות. הוא עשוי הייטב, ויזואלי, מציג סצנות "קרב" עם כוריאוגרפיה מצויינת, סטים משוגעים, פסקול מפוצץ ומשלב באסטרטגיה חכמה בין אנימציה, טיפוגרפיה ולייב אקשן.

פלוס, נקודות בונוס ניתנו על ייצוג הקהילה הגאה, כשההיסטוריה הרומנטית של הארלי הציגה בחטף כמה נשים, הבלשית מונטויה היתה לסבית והיו וייבים חזקים בין סיונס לזסאזס.

מבחינת השחקנים, אני אפרגן מכל הלב ליואן מקרגור שמכר עד הסוף את הדמות של הקריפ הפסיכופט, לג'ורני סמולט-בל שהפיחה חיים בגרסא הנוכחית והאולטרה מגניבה של דיאנה לאנס (למרות שלא היה שום קשר בינה לבין הקנרית שכולנו מכירים, הן במראה והן בתלבושות) ואיך לא, למרגו רובי הנפלאה! שהביאה אנרגיות מטורפות (תרתי משמע) לדמות של הארלי – היא היתה מצחיקה, מרגשת, נראתה ממש טוב כשהיא נלחמה וידעה איך לגרום לקהל למות עליה גם כשהיא הרגה אנשים עם רובה נצנצים. בדומה ללוקי של מארוול, היא רעה, היא טובה, היא כל מה שבאמצע וממש קשה שלא להתחבר אליה.

הרע:

הסרט בתאוריה היה אמור להיות סרט אנסמבל על "ציפורי הטרף" ולהציג לצופי הקולנוע את הדמויות של הציידת, הקנרית השחורה וקסנדרה קיין (המוכרת לקוראי הקומיקס גם בתֹור באטגירל), אך כצפוי עוד מהטריילר הראשון, הסרט כולו מסתובב סביב הארלי כשהציידת והקנרית קיבלו סיפור רקע חצי אפוי וקסנדרה קיין היא פחות או יותר ילדה רגילה. למרות שזה היה צפוי, זה היה גם דיי מאכזב. היה עדיף לקרוא לסרט "הארלי קווין וציפורי הטרף" מאשר הטייטל הנוכחי.

בנוסף, לצערי בדומה "למלאכיות של צ'ארלי" גם הפעם הציגו נרטיב של "מלחמת המינים" כשלאורך כל הסרט כל דמות גברית הפכה בסופו של דבר לרעה. בעיני זה שולח מסר שגוי לקהל הצופים. במקום שגיבורות הסרט יתמודדות מול דמות נשית חזקה או לפחות מול קבוצה מעורבת של נשים וגברים, הן בונות את עצמן על גבן של "גברים שונאי נשים" ומחזקות את הסטריאוטיפ של דמויות נשיות חזקות כפמניסטיות שונאות גברים.

המכוער:

התלבושות. כן, הן צבעוניות. כן, הן מושכות את העין, אבל הן מוגזמות, לא פרקטיות ומנותקות לחלוטין מהאסתטיקה של הקומיקס או כל עיבוד אחר שהגיע לפניו.

לסיכום:

אם אתם מחפשים סרט כייפי להעביר איתו שעתיים אז זאת אחלה אופציה. יתאים גם לערב בנות אחרי כמה שוטים.

ציון: 8

תמונות באדיבות Tulip Entertainment

אהבתם? שתפו.

עוד בנושא